Połączenie z numeru 997. To wcale nie jest policja

Połączenie z numeru 997. To wcale nie jest policja

Policja
Policja
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Getty Images
05.10.2021 13:31

997 to nie zawsze kłopoty. Tym razem jednak może tak być. Policja nigdy nie używa numeru alarmowego do kontaktowania się z obywatelami, więc jeśli ktoś próbował dzwonić do ciebie z numeru 997, musisz wiedzieć, że nie była to policja.

Numer 997 większości osób kojarzy się co najmniej jako numer bezpieczny. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Jeśli zobaczysz, że ktoś próbuje się do ciebie dodzwonić z numeru policji lub innego numeru alarmowego, możesz być pewien, że nie jest to bezpieczne połączenie i nie warto go odbierać.

Oszuści posługują się metodą spoofingu telefonicznego, czyli podszywania się pod cudzy numer telefonu. W ten sposób można udawać kompletnie inną osobę, nie wzbudzając przy tym żadnych podejrzeń po stronie odbierającej telefon.

Dziennikarze serwisu niebezpiecznik.pl poinformowali o historii jednego z czytelników, który zdziwiony otrzymał połączenie od numeru policji, czyli 997. Nie odebrał telefonu, nie wie więc, czy dzwoniono, by spróbować go oszukać, czy w jakimś innym celu.

Częściej jednak słyszy się o podszywaniu pod pracowników banków. Gdy na naszym telefonie wyświetli się nam numer infolinii banku, w którym mamy konto, możemy uwierzyć, że faktycznie rozmawiamy z ludźmi, którym powierzyliśmy swoje finanse. Zazwyczaj taka rozmowa zmierza w celu pozyskania od nas danych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji lub uzyskania dostępu do naszego komputera czy telefonu.

Czego mogli chcieć oszuści podszywający się pod policję? Prawdopodobnie mieli podobny cel - zyskać dane lub pieniądze. Warto być mocno uczulonym na podobne próby oszustw i nigdy nie podawać żadnych wrażliwych danych podczas rozmów telefonicznych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)