Dzwonią z tych numerów? Nie odbieraj, bo cię oszukają

Dzwonią z tych numerów? Nie odbieraj, bo cię oszukają

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pexels
Oskar Ziomek
18.09.2021 09:10

Dzień w dzień oszuści wykorzystują sprawdzone metody, w tym spoofing telefoniczny, aby docierać do kolejnych ofiar i docelowo na tym zarabiać. By uniknąć problemów, niektórych telefonów warto po prostu unikać - do listy można dodać kolejne 4 numery.

Redakcja radia Eska podała 4 numery telefonów, których warto po prostu nie odbierać. Jak udało się ustalić, korzystają z nich oszuści stosujące różne metody, w tym klasyczną "na wnuczka" czy "na policjanta". W każdym przypadku chodzi o manipulację rozmową w taki sposób, by doprowadzić do przekazania pieniędzy z konta ofiary w ręce atakującego.

Ofiara rzecz jasna nie jest świadoma, że sama oddaje swoje oszczędności oszustowi - jest za to przekonana o działaniu w dobrej wierze. Zależnie od rodzaju oszustwa, wykorzystywane mogą być także do tego komputery i smartfony, jak w przypadku popularnego ostatnio oszustwa "na pracownika banku". Wówczas zagrożeniem jest instalacja aplikacji do zdalnego dostępu, takich jak AnyDesk czy TeamViewer.

Jak ustaliło radio Eska, 4 znane podejrzane numery, z których połączeń należy unikać to:

  • +48 451 409 500,
  • +48 41 336 71 99,
  • +48 41 336 71 01,
  • +48 41 336 71 22.

Przy okazji tematu uporczywych połączeń warto przypomnieć niedawną sprawę automatu dzwoniącego do Polaków zamiast żywego telemarketera. Nagrany głos nie był w pełni dopracowany i z czasem ktoś zauważył, że rozmawia z robotem. Sprawa finalnie zainteresowała Urząd Komunikacji Elektronicznej, gdzie zaplanowano kontrolę odpowiedzialnego podmiotu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)