E-dowód ma już 2 lata. Skorzystało 5 mln Polaków, ale nadchodzą zmiany

E‑dowód ma już 2 lata. Skorzystało 5 mln Polaków, ale nadchodzą zmiany

E-dowód ma już 2 lata. Skorzystało 5 mln Polaków, ale nadchodzą zmiany
04.03.2021 11:23

Cyfryzacja KPRM poinformowała, że 4 marca 2021 roku mijają 2 lata od wdrożenia w Polsce dowodów z warstwą elektroniczną. Przez ten czas 4 719 400 obywateli wymieniło dowody na nową wersję.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a tradycyjnym dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same, przypomniał z okazji jubileuszu minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158160257095686]

E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Ze względu na te udogodnienia, wiele osób decyduje się wymienić dowód przed czasem, mimo że nie ma takiego obowiązku.

Przez te dwa lata wniosek o e-dowód złożyło niemal 5,1 miliona osób. Ponad 4,7 miliona Polaków ma już swój dokument. Pozostali wkrótce go odbiorą. (...) Ponad 1,6 miliona Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej, dodał Zagórski.

Znika możliwość składania wniosków online

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu oraz ponad 358 tys. osób, które kończą 18 lat. Najwygodniej będzie złożyć wniosek drogą elektroniczną, jednak taką możliwość mamy tylko do sierpnia br.

Później wniosek o dowód będzie można składać jedynie osobiście, co wynika ze zmian w wyglądzie dokumentu oraz jego warstwy elektronicznej. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej), wyjaśnia Cyfryzacja KPRM

Jeśli chcecie złożyć online wniosek o dowód osobisty, konieczny będzie Profil Zaufany (PZ) oraz odpowiednie zdjęcie. Po zalogowaniu się na konto GOV.pl należy wybrać e-usługę "Uzyskaj dowód osobisty" i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)