EcoTank ITS L3070 wydajny, tani druk, skan i ksero czyli 3w1 od Epsona

EcoTank ITS L3070 wydajny, tani druk, skan i ksero czyli 3w1 od Epsona
Krzysztof Fiedor

14.12.2017 18:00, aktual.: 22.05.2018 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tym razem zapraszamy Was do obejrzenia recenzji atramentowego urządzenia wielofunkcyjnego (AiO) Epson EcoTank ITS L3070. To dość nietypowe urządzenie zaopatrzone w stałe zasilanie atramentem, w skrócie ITS. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo tanie i wydajne. Więcej na ten temat zobaczycie w naszym materiale.

Epson EcoTank ITS L3070 to najwyższy model urządzenia wielofunkcyjnego z serii L3000, który w polskich sklepach znajdziemy za jakieś 950 złotych. W ramach serii dostępne są też tańsze modele EcoTank ITS L3050 i L3060, których ceny oscylują od 700 do 800 złotych. Wszystkie trzy modele korzystają ze stałego zasilania w atrament, przez Epsona nazwanym ITS. Nie mamy tu do czynienia z kartridżami z atramentem, które aplikujemy do wnętrza drukarki. Epson postawił na zewnętrzne pojemniki na atrament, w których mieści się aż 70 mililitrów tuszu! Z pojemników atrament wtłaczany jest przez przewody do elementu drukującego (głowicy). Takie rozwiązanie zapewnia bardzo niskie koszty eksploatacji i wyjątkowo długi okres zużycia danego koloru. Przecież łącznie mamy aż 280 mililitrów atramentu w czterech kolorach: cyan, magenta, yellow i black (CMYK).

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

L3070 może komunikować się z komputerem tradycyjnie, za pomocą kabla USB, lub przez połączenie preferowane, za pomocą sieci bezprzewodowej. Dołączenie do istniejącej sieci jest banalnie proste i sprowadza się dosłownie do kilku kliknięć na panelu i wpisania hasła WiFi lub, jeszcze prościej przez procedurę WPS. Przez cały okres testów połączenie z drukarką było stabilne ani razu nie pojawił się komunikat, że urządzenie nie jest dostępne.

Jako urządzenie wielofunkcyjne Epson L3070 może pracować jako drukarka, skaner i do tego kopiarka. Wydruki są naprawdę dobre (choćby zdjęcia) i wychodzą zaskakująco szybko. Maksymalna prędkość wydruku to 33 strony w trybie monochromatycznym. W kolorze osiągnie maksymalnie 15 stron na minutę. Podczas testów sprawdziliśmy czasy różnych wydruków. Jeśli chodzi o tekst w trybie próbnym, było bardzo blisko deklarowanych prędkości, fotografia 10 na 15 cm drukowała się nieco ponad minutę. Drukowanie dużej fotki (A4) zajęło drukarce ponad 5 minut. Osiągnięte czasy uważam za akceptowalne w domu czy małym biurze. Jeśli chodzi o działanie skanera, tu również nie ma do czego się przyczepić. Szybko, w dobrej jakości, więc czego chcieć więcej.

[img=DSC02286_DxO][join][img=DSC02288_DxO]Najważniejsze czym mogą się pochwalić urządzenia z systemem ITS to koszty eksploatacji i wydajność atramentów. Wśród produktów opartych o wydruk atramentowy rozwiązanie Epsona wiedzie prym. Koszt pojedynczego pojemnika z tuszem czarnym lub kolorowym waha się od 20 do 25 złotych. Mowa oczywiście o butelce o pojemności 70 mililitrów. To wyjątkowo mało, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty atramentów u konkurencji. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jaką mamy pojemność. A na koniec mówimy tu o oryginalnych, dedykowanych atramentach marki Epson. Wydajność? Rewelacyjna. Producent informuje, że czarnego atramentu z jednej butelki powinno nam wystarczyć na jakieś 4 tys. stron! To ogromna ilość, która do tej pory kojarzona była z urządzeniami laserowymi. W kolorze wydrukujemy maksymalnie 6500 tys. stron (oczywiście z użyciem wszystkich trzech pojemników). Oczywiście przy wydrukach pokrywających całe strony (zdjęcia) takich ilości nie ma się co spodziewać. My wydrukowaliśmy prawie 100 fotek 10x15, kilkanaście fotografii A4, i kilkaset stron A4 pokrytych tekstem, tabelkami i wykresami. W programie monitorującym zużycie atramentu oceniam na niewielkie.

Obraz

Na koniec dodam, że sam korzystam z drukarki Epson L300 od ponad dwóch lat. To drukarka z systemem ITS poprzedniej generacji. W początkowej fazie drukarka wydrukowała setki zdjęć na papierach foto i grubo ponad 1000 wszelkiej maści dokumentów. Wyobraźcie sobie, że do dzisiaj nie dokupiłem nawet jednego pojemnika z atramentem i wciąż używam zestawu, który był na wyposażeniu drukarki.

Plusy
 • osobne zasobniki z kolorami
 • tani atrament
 • pojemnik na tusz 70 ml
 • szybkość wydruku
 • jakość wydruku
 • drukowanie ze smartfona
 • drukowanie z karty SD
 • proste oprogramowanie
Minusy
 • drobne błędy w oprogramowaniu (źle rozpoznawany papier foto)

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)