Edge sprawdzi, czy masz bezpieczne hasło i podpowie własne

Edge sprawdzi, czy masz bezpieczne hasło i podpowie własne

Menedżer haseł w Microsoft Edge
Menedżer haseł w Microsoft Edge
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Norbert Garbarek
Norbert Garbarek
07.02.2023 10:59

Microsoft Edge ma wkrótce otrzymać funkcję, która znacząco zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. Mowa o pojawieniu się dodatku podpowiadającego silne hasło podczas zakładania konta.

Bezpieczne hasło to podstawa poruszania się w Internecie. Generalnie panującą zasadę, że im dłuższe ono jest - można uznać za prawdziwą pod warunkiem, że zawarto w nim szereg np. znaków specjalnych i liter różniących się od siebie wielkością. Wkrótce natomiast, do popularnej przeglądarki internetowej Microsoft Edge trafi funkcja, która w każdej witrynie będzie wyświetlać "moc" hasła oraz sugerować ustawienie silnego - wygenerowanego przez algorytm.

Microsoft Edge poprawi twoje bezpieczeństwo w sieci

Wskaźnik "siły" hasła funkcjonuje obecnie w wielu serwisach internetowych. Nie występuje on jednak domyślnie w przeglądarce Edge, której producenci właśnie pracują nad funkcją poprawiającą bezpieczeństwo użytkowników. Jak donosi użytkownik Leopeva64-2 na Twitterze, który jest znany z wyszukiwania nowości w wersjach testowych przeglądarek - Microsoft pracuje nad wbudowanym wskaźnikiem tego, jak silne jest hasło wpisywane przez użytkownika.

Funkcja będzie dostępna na każdej stronie, a razem z nią - coś ekstra

Edge zamierza udostępnić opcję informującą o tym, jak silne jest hasło wymyślone przez użytkownika na każdej stronie (w 3-stopniowej skali). Razem z tą nowością, Microsoft zamierza również wprowadzić dodatek, który zasugeruje zabezpieczenie wygenerowane przez przeglądarkę. Ma ono spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa (być możliwie unikalne), a zatem podczas rejestrowania się na stronie - za jednym kliknięciem będzie można zapisać hasło zaproponowane przez Edge.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaproponowane przez przeglądarkę hasło zapisze się na twoim koncie

Ułatwieniem dla osób, które korzystają z Edge na wielu urządzeniach (np. na smartfonach) jest naturalnie zapisywanie haseł w chmurze Microsoft. Oznacza to, że nie będzie konieczne każdorazowe wpisywanie długiego i trudnego hasła podczas logowania, bo będzie ono zapisane w przeglądarce.

Nowości, nad którymi pracuje producent przeglądarki są niejako rozszerzeniem funkcjonalności wbudowanego menedżera haseł. Na ich pojawienie się w wersji publicznej należy jednak jeszcze zaczekać. Obecnie Microsoft testuje je w środowisku Edge Dev, którego użytkownicy zgłaszają duże zaawansowanie w postępie prac.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)