Edycje systemu Windows 7

Wojciech Kowasz

23.07.2009 00:00, aktual.: 08.09.2009 16:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Windows 7 będzie dostępny wsześciu podstawowych edycjach - pięć z nich będzie dostępnych wPolsce. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę każdej z nichoraz ogólne informacje na temat podziału systemu na edycjefunkcjonalne.

Microsoft wraz z Windows 7 częściowozrywa z podziałem edycji na domowe i biznesowe wprowadzonym wraz zVistą. Teraz liczba wbudowanych w system funkcji będzie przyrastaćwraz z każdą kolejną edycją. Oznacza to, że kupując edycjęProfessional będziemy mogli skorzystać nie tylko z przeznaczonychdla firm narzędzi nieobecnych w wersjach domowych, ale także zaplikacji i funkcji multimedialnych dla użytkownikówindywidualnych. Nazewnictwo edycji pozostaje praktycznie niezmienione - jedynaróżnica dotyczy wersji Professional, która jest nowymodpowiednikiem edycji Business systemu Windows Vista. Wraz zsystemem Windows 7 zmienia się natomiast przeznaczenie niektórychedycji. Wersja Starter, niegdyś przeznaczona wyłącznie na rynkirozwijające się, nadal będzie mocno ograniczona funkcjonalnie, aleteraz sprzedawana będzie na całym świecie z niskobudżetowymikomputerami. Rolę taniej edycji dla wybranych rynków przejmujewersja Home Basic, w Polsce niedostępna. Podobnie jak w przypadku Windows Vista, wszystkie edycje opróczStarter dostępne będą w wersji 32- i 64-bitowej.

\r\nsrc=\grafiki_artykuly/win7docs/win7homepremium.jpg\border=\0\alt=\Windows7HomePremiumBOX\align=\left\/>class=\tyt\>Windows7HomePremium\r\nstyle=\line-height:140%;\>EdycjaHomePremiumtopodstawowawersjafunkcjonalnasystemuWindows7którazostanieprawdopodobniewybranaprzeznajwiększągrupęużytkowników.Przeznaczonajestdozastosowaniawwarunkachdomowychiwyposażonawszeregfunkcjioraznarzędziprzydatnychdomowychużytkownikom.PosiadamiędzyinnymikompletnowościwzakresieinterfejsuużytkownikaobsługęnowychbibliotekdokumentówgrupdomowychorazaplikacjęWindowsMediaCenterdooglądaniatelewizji.\r\n\r\n
\r\n\r\nsrc=\grafiki_artykuly/win7docs/win7professional.jpg\border=\0\alt=\Windows7ProfessionalBOX\align=\left\/>class=\tyt\>Windows7Professional\r\nstyle=\line-height:140%;\>EdycjaProfessionalskierowanajestprzedewszystkimdofirmaletakżedobardziejzaawansowanychużytkownikówdomowych.WprzeciwieństwiedoWindowsVistaBusinesssystemWindows7ProfessionalposiadawszystkiefunkcjeedycjiHomePremiumadodatkowooferujetakżetrybWindowsXPdouruchamianianiekompatybilnychzSiódemkąaplikacjipozwaladołączyćkomputerdodomenyiudostępniabardziejrozbudowaneopcjeautomatycznychkopiizapasowych.\r\n\r\n\r\n\r\nsrc=\grafiki_artykuly/win7docs/win7ultimate.jpg\border=\0\alt=\Windows7UltimateBOX\align=\left\/>class=\tyt\>Windows7Ultimate\r\nstyle=\line-height:140%;\>ZakupnajbogatszejfunkcjonalnieedycjiUltimatetorozwiązaniedlanajbardziejwymagającychużytkowników.EdycjataopróczwszystkichfunkcjiwersjiProfessionaludostępniaszeregzaawansowanychopcjitakichjakszyfrowaniedyskuBitLockerobsługętechnologiidostępuzdalnegoDirectAccessbuforowanieBranchCacheczybootowaniezdyskuVHD.EdycjatajesttakżejedynąwersjąkonsumenckąoferującąpakietyjęzykowewwitrynieWindowsUpdatedziękiktórymwdowolnejchwilimożnaprzełączaćjęzykinterfejsuużytkownika.\r\n\r\n

Windows 7 Starter

Edycja Starter jest ograniczonąfunkcjonalnie wersją systemu Windows 7 przeznaczoną przedewszystkim na niskobudżetowe notebooki oraz netbooki. Windows 7 wtej edycji oferuje podstawowe możliwości w zakresie sieci,przeglądania Internetu i poczty, a jednocześnie pochłania bardzoniewiele zasobów i nie wymaga posiadania mocnego sprzętu. Niestetyw związku z tym system posiada wiele ograniczeń - przykładowo niemożna w nim zmienić tapety, nie oferuje interfejsu Aero, nieposiada opcji przełączania użytkowników i nie ma programu WindowsMedia Center. Jest to też jedyna wersja Windows 7, która niewystępuje w wariancie 64-bitowym.Windows 7 Starter można nabyć wyłącznie z nowym komputerem wpostaci licencji typu OEM, nie jest dostępna wersja pudełkowa(BOX).

Windows 7 Enterprise Edycja Enterprise jest jedyną wersjąsystemu Windows 7 udostępnianą klientom umów licencjonowaniagrupowego posiadających rozszerzenie Software Assurance.Funkcjonalnie edycja ta nie różni się niczym od konsumenckiejwersji Ultimate. Jedyna różnica to sposób aktywacji - edycjaEnterprise może być aktywowana przy pomocy mechanizmów aktywacjigrupowej, dzięki czemu firmy mogą hurtowo aktywować systemy nadużej liczbie komputerów jednocześnie i automatycznie. Windows 7 Enterprise nie jest dostępny na rynku detalicznym, możnago zdobyć jedynie w ramach programu Software Assurance.

Windows 7 E, Windows 7 N W związku ze sporem przed KomisjąEuropejską o dołączanie przeglądarki Internet Explorer do systemuna rynku europejskim (czyli także w Polsce) systemy Windows 7początkowo miały być dostępne wyłącznie w wersjach oznaczonychliterą "E" - bez wbudowanej przeglądarki Internet Explorer 8. Pozabrakiem przeglądarki wersje "E" nie różniły się od standardowych imiały występować w tych samych edycjach funkcjonalnych - HomePremium, Professional, Ultimate itd.. Na przełomie lipca i sierpnia2009 Microsoft poinformował jednak, że rezygnuje z wprowadzaniawersji "E" na rynek i w Europie sprzedawane będą pełne wersje -takie same, jak w innych częściach świata. Dodatkowo w Europie w sprzedaży dostępna będzie także wersja "N"systemu Windows 7. Wersja ta pozbawiona będzie, podobnie jak wprzypadku Windows Vista N, odtwarzacza Windows Media Player. Pozabrakiem tej jednej aplikacji nie będzie żadnych różnic w stosunkudo standardowych wersji.

Szczegółowe porównanie funkcjonalności Poniższa tabela zawiera szczegółowyspis funkcjonalności systemu Windows 7 wraz z podziałem naposzczególne jego edycje.

StarterHomePremiumProfessionalEnterpriseUltimate
Dostępnośćwersji32-bit32/64-bit32/64-bit32/64-bit32/64-bitMaksymalnyrozmiarobsługiwanejpamięciRAM(wwersji64-bit)-16GB192GB192GB192GBGrupydomowetylkodołączanieTakTakTakTakObsługawielumonitorów-TakTakTakTakSzybkieprzełączanieużytkowników-TakTakTakTakZmianatapetypulpitu-TakTakTakTakInterfejsAero-TakTakTakTakCentrummobilnościsystemuWindows(tylkokomputeryprzenośne)-TakTakTakTakFunkcjewielodotykowe(multi-touch)-TakTakTakTakWindowsMediaCenter-TakTakTakTakAutomatycznekopiezapasoweRęcznenadysklubDVDRęcznenadysklubDVDTakTakTakSzyfrowanieplikówEFS--TakTakTakKojarzeniedomyślnejdrukarkizprofilamisieci--TakTakTakPulpitzdalnytylkoklienttylkoklientTakTakTakTrybprezentacji--TakTakTakDołączaniedodomeny--TakTakTakTrybWindowsXP--TakTakTakFunkcjaAppLocker---TakTakSzyfrowaniedyskuBitLocker---TakTakBuforowanieBranchCache---TakTakDostępzdalnyDirectAccess---TakTakPodsystemdlaaplikacjiuniksowych---TakTakDostępnośćpakietówjęzykowych---TakTakBootowaniezplikuVHD---TakTak

Zobacz także...

Zapraszamy także do lektury artykułuCo nowego w Windows 7? w naszym vortalu omawiającegonajciekawsze i najważniejsze dla szerokiego grona użytkownikówfunkcje w Windows 7.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także