Edycje systemu Windows Vista

Edycje systemu Windows Vista

Wojciech Kowasz
01.01.1999 01:36

System Windows Vista będzie dostępny w 6 podstawowych edycjach,z których 5 będzie dostępnych w Polsce. Poniżej prezentujemypodstawową charakterystykę i przeznaczenie poszczególnychedycji.

Podczas gdy wersje funkcjonalne Windows XP były dedykowane dlakonkretnego typu sprzętu (np. Home i Professional dla komputerówosobistych, Tablet PC dla tabletów, Media Center dla centrówrozrywki itp.), tak odsłony systemu Windows Vista zostały dobranepod kątem różnych typów odbiorcy i jego wymagań. Microsoft skupiłsię na trzech głównych profilach klientów - na użytkownikachindywidualnych, małym biznesie oraz dużych przedsiębiorstwach. Dlakażdej z tych grup oferowana jest przynajmniej jedna wersjapodstawowa i jedna rozszerzona. Warto podkreślić, że Windows Vista wprowadza większe ujednolicenietechnologii, a także ułatwia do niej dostęp. Przykładowo, abyskorzystać z dobrodziejstw aplikacji Media Center, trzeba byłozakupić oddzielny system operacyjny Windows, który nie zawierałfunkcji np. wersji Professional. Nie sposób było pogodzićfunkcjonalności tych dwóch wersji na jednym systemie. Windows Vistana ten przykład wprowadza aplikację Media Center jako składnikwybranych wersji funkcjonalnych, zatem podobny problem przestajeistnieć. Kolejną ważną zmianą jest fakt, że użytkownik nie musi jużzastanawiać się, które wersje posiadają odpowiedniki 64-bitowe.Teraz każda odsłona Windows Vista, za wyjątkiem przeznaczonej narozwijające się rynki wersji Starter, posiada zarówno 32-, jak i64-bitowy system.

Wersje przeznaczone dla klientów indywidualnych

Windows Vista w wersji Home Basic stanowi "punkt wejścia" dlaklientów indywidualnych. Oferuje wszelkie podstawowe funkcjeniezbędne dla gospodarstwa domowego, m.in.:

zaawansowane funkcje zabezpieczeń i zwiększoną stabilność

kontrolę rodzicielską

interfejs użytkownika Windows Vista Basic (Aero Express)

nowe funkcje natychmiastowego wyszukiwania i organizacjidanych

usprawnione funkcje sieciowe

Wersja Home Basic jest prosta w instalacji i dostosowana dopotrzeb użytkownika domowego. Będzie dobrym wyborem dla tych,którzy szukają platformy do przeglądania Internetu, czytania pocztyelektronicznej i edytowania dokumentów. Windows Vista w wersji Home Premium to rozszerzona funkcjonalnieodsłona systemu dla klientów domowych. Zawiera wszystkie funkcjepodstawowego Home Basic, a dodatkowo posiada wiele usług związanychz multimediami, mobilnością i siecią domową. Wśród nichm.in.:

interfejs użytkownika Aero Glass

funkcjonalność Windows Media Center

narzędzia multimedialne takie jak kreator nagrywania własnychfilmów DVD

możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC

Ta wersja Windows Vista przeznaczona jest dla bardziejwymagających użytkowników domowych, którzy szukają platformy doobsługi multimediów, w tym telewizji i muzyki, a także bardziejefektywnej organizacji swoich danych i wygodniejszej pracy.

Wersje przeznaczone dla biznesu

Windows Vista Business to podstawowa wersja funkcjonalna dlakomputerów biurowych i przenośnych, które są wykorzystywane wbiznesie. Wersja ta może być stosowana zarówno w małych firmach,jak i dużych przedsiębiorstwach - zależnie od wymagań klienta.Edycja Business zawiera wszystkie funkcje Home Basic (za wyjątkiemkilku usług z dziedziny rozrywki), a ponadto także:

interfejs użytkownika Aero Glass

możliwość instalacji na komputerze typu Tablet PC

podstawowe funkcje biznesowe, np. dołączanie do domeny, obsługazasad Group Policy i szyfrowania plików poprzez EFS

usługi zorientowane na małe przedsiębiorstwa, np. faksowanie iskanowanie, dodatkowe zasoby dla małego i średniego biznesu

Windows Vista w wersji Enterprise jest rozszerzoną edycjąBusiness. Co istotne, odsłona ta wyróżnia się w rodzinie WindowsVista kanałami dostępności - można ją uzyskać tylko poprzezlicencjonowanie zbiorcze w ramach Software Assurance. Wymóg tenprecyzyjnie określa grupę odbiorców, którzy mogą czerpać z wersjiEnterprise następujące korzyści ponad to, co oferuje Windows VistaBusiness:

szyfrowanie dysku poprzez Windows BitLocker

interfejs użytkownika we wszystkich światowych językach

narzędzie Virtual PC Express

podsystem dla aplikacji bazujących na architekturze UNIX(SUA)

Windows Vista Enterprise z uwagi na swoją dostępność jedyniepoprzez kanał SA, kierowany jest do dużych przedsiębiorstw ikorporacji. Jest to również jedyna, oprócz Ultimate, wersjaobsługująca szyfrowanie BitLocker i platformę do uruchamianiaaplikacji UNIX.

Wersja przeznaczona dla najbardziej wymagających

Windows Vista w wersji Ultimate to unikalna odsłona, która łączywszystkie funkcje jakie tylko oferuje system Windows. Głównymodbiorcą tej wersji jest użytkownik zarówno domowy, jak ibiznesowy, który posiada jeden komputer do użytku w domu i wbiurze, na przykład właściciel małej firmy. Dzięki wykorzystaniutej wersji osoba ta ma pewność, że może czerpać korzyści zewszystkich usług dla domu (zawartych w Home Premium) i dla biura (wEnterprise). Warto podkreślić, że Ultimate jest jedynym wyborem (opróczniedostępnej tradycyjnie wersji Enterprise) dla tych, którzy chcąkorzystać z nowej technologii szyfrowania dysków - BitLocker.

Wersja przeznaczona na rynki rozwijające się

Windows Vista Starter, podobnie jak Windows XP Starter Editonjest wersją systemu Windows skierowaną na rynki w krajachrozwijających się, gdzie dla przyszłych klientów przede wszystkimliczy się cena komputera i jego oprogramowania. Dzięki tańszejwersji Starter rodzina o mniejszych zasobach finansowych możepozwolić sobie na kupno komputera z funkcjonalnym na potrzebydomowe systemem Windows i czerpać korzyści z takich funkcjijak:

interfejs użytkownika Windows Vista Basic (Aero Express)

nowe funkcje natychmiastowego wyszukiwania i organizacjidanych

ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa i wydajności

System Windows Vista Starter z racji swojej natury dostępny jesttylko w wersji 32-bitowej. W Polsce wersja ta nie będziedostępna.

Zestawienie

StarterHomeBasicHomePremiumBusinessEnterpriseUltimate
NowefunkcjezabezpieczeńiwydajnościTakTakTakTakTakTakUnowocześnionenatychmiastowewyszukiwanieiorganizowaniedanychTakTakTakTakTakTakInterfejsWindowsVistaBasic(AeroExpress)TakTakTakTakTakTakWersja64-bitowaobok32-bitowej-TakTakTakTakTakInterfejsWindowsVistaAeroGlass--TakTakTakTakFunkcjonalnośćMediaCenter--Tak--TakNarzędziadlakomputerówTabletPC--TakTakTakTakFunkcjesieciowedlabiznesu---TakTakTakZaawansowanenarzędziadlabiznesu(BitLockerVirtualPCExpresspodsystemdlaUNIX)----TakTakDodatkidosystemuWindowsUltimate(dopobraniazwitrynyMicrosoft)-----Tak

Materiał opracowany na podstawieWindows Vista Product Guide - Beta 2. Prezentowane danemogą ulec zmianie ze względu na naturę produktu w faziebeta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)