eIDAS w Polsce: nowa ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej

eIDAS w Polsce: nowa ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej

eIDAS w Polsce: nowa ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej
28.09.2016 14:16

W ostatnim czasie wiele mamy do czynienia z deklaracjami polepszania jakości i dostępności internetowych usług administracyjnych. Wiemy już, że wkrótce potwierdzić Profil Zaufany będzie można bez wychodzenia z domu, w internetowych serwisach bankowych. To jednak nie koniec prac nad cyfryzacją usług publicznych w Polsce.

Jak donosi Dziennik Internautów, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej. Wprowadza ona w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 910/2014, nazywane częściej po prostu eIDAS, ktore ma na celu ujednolicenie systemów identyfikacji obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Mimo że z pozoru może to brzmieć dość groźnie, to w rzeczywistości niewiele wspólnego z paneuropejskim systemem nadzoru. Ustawa ma na celu uregulowanie statusu różnych metod cyfrowego potwierdzania tożsamości w sposób taki sam w różnych państwach Unii. Dzięki temu cyfrowy dowód tożsamości, na przykład podpis elektroniczny, będzie mógł służyć do korzystania e-administracji w różnych państwach wspólnoty.

Ministerstwo Rozwoju zaznacza ponadto, ze ustawa wprowadzająca w życie rozporządzenie o eIDAS to także zmiany w polskich systemach cyfrowej administracji:

Nowe podejście do usług elektronicznych, zdefiniowane w ustawie, ma szansę znacząco wpłynąć na łatwość korzystania z usług administracji publicznej, a przede wszystkim upowszechnić je wśród obywateli. E-podpis oraz uruchamiana obecnie przez Ministerstwo Cyfryzacji możliwość potwierdzania profilu zaufanego potwierdzanego kontem bankowym to milowy krok w stronę elektronicznej identyfikacji Polaków.

Ustawa ma także usprawnić funkcjonowanie krajowej infrastruktury za sprawą nowych metod podpisywania dokumentów. Oprócz standardowej sygnatury wprowadzone mają zostać między innymi e-pieczęci, czy e-doręczenia, które znajdą swoje precyzyjne zastosowania w internetowych usługach administracyjnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)