Ekran blokady Androida da się ominąć, nawet gdy zaszyfrujemy urządzenie

Ekran blokady Androida da się ominąć, nawet gdy zaszyfrujemy urządzenie

Ekran blokady Androida da się ominąć, nawet gdy zaszyfrujemy urządzenie
Redakcja
17.09.2015 10:39

Jeżeli sądzicie, że zaszyfrowanie telefonu lub tabletu z Androidem i ustawienie blokady ekranu w formie długiego znakowego hasła jest bezpieczne, mylicie się. Ostatnio odkryto podatność, która umożliwia bardzo łatwe ominięcie tego zabezpieczenia i uzyskanie pełnej kontroli nad urządzeniem. Wykorzystać ją może zarówno wścibski znajomy, jak i złodziej, któremu zależy na naszych danych.

Android 5.x Lockscreen Bypass

Luka została odkryta przez specjalistów z University of Texas i zgłoszona do działu zajmującego się w Google bezpieczeństwem systemu Android. Atakujący musi mieć fizyczny dostęp do urządzenia, w przypadku kradzieży nie będzie to jednak żaden problem. Następnie wystarczy aktywować kamerę i w polu wpisywania hasła wpisać bardzo długi ciąg znaków. To spowoduje awarię systemowego ekranu blokady i udostępni standardowy pulpit. Po wykonaniu operacji napastnik może dowolnie korzystać z urządzenia, przejmuje więc kontrolę nad wszystkimi danymi w nim zapisanymi. Urządzenie może być nawet zaszyfrowane, mimo to lukę da się wykorzystać w taki sam sposób.

Na atak są podatne w zasadzie wszystkie wersje Androida, włącznie z wersją 5.0 i 5.1.1, jedynie kompilacje oznaczone jako LMY48M są bezpieczne. Użytkownicy posiadający starsze wersje powinni korzystać z zabezpieczenia przy pomocy wzoru, a jeszcze lepiej (dosyć długiego) kodu PIN.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)