ePUAP ma być przyjaźniejszy, pod koniec roku zobaczymy nową wersję

07.08.2013 12:13, aktual.: 07.08.2013 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Strona Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej cierpi na wiele bolączek charakterystycznych dla projektów w jakiś sposób pionierskich i związanych z administracją. Platforma jest pomyślana jako główne miejsce w internecie, które odwiedzamy chcąc załatwić urzędową sprawę, ale wcale nie jest to łatwe i jej twórcy są tego świadomi. Problem w tym, że to narzędzie jeszcze nie jest dla użytkownika przyjazne – znalezienie odpowiedniej usługi i do tego we właściwej gminie wymaga często czasochłonnego przeszukiwania serwisu, „przeklikiwania się” przez długie listy spraw i nazw — można przeczytać na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Obraz

Pod koniec roku możemy spodziewać się sporych zmian i mniej trudności przy korzystaniu z ePUAP. Przede wszystkim poruszanie się po stronie ma być łatwiejsze dla osób nieobeznanych z zawiłościami urzędowych mechanizmów i nomenklaturą. Ministerstwo zapowiada między innymi, że będzie on współpracować z innymi systemami, tak ogólnopolskimi, jak i regionalnymi, dzięki czemu znajdziemy tam kompletną, spójną listę wszystkich świadczonych drogą elektroniczną usług z możliwością wyszukiwania. Prostsze będzie także zakładanie profilu zaufanego, który ma coraz większe możliwości.

W planach są także inne usprawnienia. Jednorazowy kod używany do autoryzacji przy logowaniu z użyciem profilu zaufanego już można otrzymać nie tylko e-mailem, ale także SMS-em. W przyszłości łatwiejsza będzie rejestracja podmiotu publicznego (wystarczy podać REGON, system zadba o resztę), a rejestracja w systemie będzie równoznaczna ze złożeniem wniosku o profil zaufany.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podaje, że z profilu zaufanego korzysta już 146 tysięcy osób, profil zaufany posiada ponad 150 tysięcy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)