ESET Internet Security – sprawdzam możliwości nowego pakietu zabezpieczającego

ESET Internet Security – sprawdzam możliwości nowego pakietu zabezpieczającego

Sprawdzamy możliwości ESET Internet Security
Sprawdzamy możliwości ESET Internet Security
12.11.2019 16:36, aktualizacja: 22.11.2019 13:36

Ostatnio ESET udostępnił nowe wersje swoich programów zabezpieczających. W tej wersji do mechanizmów wykrywania zagrożeń dodana została nowa warstwa sztucznej inteligencji.

Model maszynowego uczenia wspomaga analizę behawioralną i zaawansowaną heurystykę. Dzięki temu oprogramowanie ESET może ochronić cię przed zagrożeniami zupełnie nowymi na podstawie wykrycia podejrzanych zachowań.

Przyjrzymy się bliżej możliwościom ESET Internet Security – to program zapewniający kompletną ochronę komputera przed zagrożeniami z sieci i z zewnętrznych dysków. Przy tym program nie obciąża znacząco systemu, a na czas grania można ograniczyć zużycie zasobów do minimum.

Na komputerze: ciągłe wykrywanie, HIPS i tryb grania

Lokalna ochrona systemu to podstawowe zadanie programu zabezpieczającego. ESET Internet Security działa bez przerwy i sprawdza wszystkie pliki w momencie tworzenia, otwierania i wykonywania. Skaner analizuje pliki na dysku systemowym, dyskach zewnętrznych i sieciowych, może też analizować zawartość zewnętrznych dysków natychmiast po podłączeniu.

Obraz

To możliwe dzięki systemowi ThreatSense – to proaktywna ochrona, wykorzystująca różne metod wykrywania zagrożeń: analiza kodu, emulacja kodu, sygnatury rodzajowe, sygnatury wirusów i wiele innych. Wśród nich jest też zaawansowana heurystyka i analiza DNA – autorskie metody firmy ESET, reagujące na podejrzane działania w systemie. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie nowych zagrożeń i szybkie reagowanie na nowe warianty znanych już zagrożeń. Poza plikami silnik monitoruje także pamięć operacyjną, sektory startowe i system UEFI (następca BIOS-u).

Jeśli dużo pracujesz z dokumentami pakietu Microsoft Office, skorzystaj z ochrony dokumentów. ESET Internet Security może priorytetowo skanować wszystkie dokumenty i wszystkie automatycznie pobrane pliki. Dzięki integracji z systemem na tym poziomie masz gwarancję, że nie zostanie uruchomione żadne szkodliwe makro ani komponent ActiveX.

Obraz

W ustawieniach programu możesz zmienić parametry ochrony, w tym wskazać typy i rozszerzenia plików do skanowania, włączyć skanowanie w czasie bezczynności komputera oraz wybrać poziom leczenia – usuwania szkodliwego kodu z plików lub zainfekowanych plików w całości. Monitorowanie w czasie rzeczywistym jest domyślnie włączona przy starcie systemu, w harmonogramie możesz też włączyć skanowanie przy każdym uruchomieniu. By zminimalizować obciążenie systemu, pliki są skanowane ponownie tylko po modyfikacji – wyjątkiem jest skanowanie po każdej aktualizacji bazy definicji.

Obraz

ESET Internet Security po instalacji jest tak skonfigurowany, by nie pochłaniał zasobów komputera i nie przeszkadzał w pracy. Dla graczy zaś powstał osobny tryb, w którym obciążenie procesora spada do minimum i mamy gwarancję, że żadne powiadomienie nie przeszkodzi w graniu, oglądaniu filmów czy prowadzeniu prezentacji. Tryb ten możesz włączać ręcznie, może też być aktywowany automatycznie, gdy gra będzie działać na pełnym ekranie.

Ochronę lokalną uzupełnia system zapobiegania włamaniom – Host-based Intrusion Prevention System. HIPS wykorzystuje analizę behawioralną i filtry sieciowe do wykrywania ataków. Silnik monitoruje uruchomione procesy i klucze rejestru, możesz też włączyć blokadę exploitów, ochronę przed ransomware oraz ochronę jądra systemu. ESET Internet Security ma także funkcję samoobrony (Self-Defense), dzięki której szkodliwy program nie będzie w stanie wyłączyć antywirusa.

W sieci: zapora, strefy, reguły

ESET Internet Security to także zabezpieczenia dla pracy w sieci. Podstawą jest zapora sieciowa – filtr połączeń sieciowych przychodzących i wychodzących z komputera. To szczególnie ważne, jeśli zdarza ci się korzystać z publicznie dostępnych sieci WiFi. ESET Internet Security wykrywa modyfikacje aplikacji i dzięki odpowiednim regułom zapora blokuje próby nawiązania połączenia.

ESET Internet Security został wyposażony w aktywną ochronę przed atakami z sieci (IDS). Program analizuje zawartość przesyłanych pakietów i blokuje wszelkie połączenia, które uzna za szkodliwe. Jeśli ESET Internet Security zostanie uruchomiony na systemie zainfekowanym trojanem, będzie blokował połączenia z serwerami kontroli i nie dopuści, by komputer został częścią botnetu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Może się zdarzyć, że ESET Internet Security zablokuje aplikację, której ufasz i która jest ci potrzebna. W takiej sytuacji możesz skorzystać z listy wyjątków. Większy zakres adresów IP możesz objąć regułami, tworząc dla bezpieczne strefy. Jeśli zaś korzystasz z maszyny z kilkoma kartami sieciowymi, możesz zapisać dla nich osobne profile zapory.

W internecie: ochrona poczty, kontrola stron

ESET Internet Security to także zaawansowana ochrona podczas korzystania z internetu. Program zawiera ochronę dostępu do stron internetowych i będzie blokować strony ze szkodliwą zawartością, zanim zostaną załadowane. Zagrożenia wykrywa system ThreatSense – ten sam, który monitoruje pliki systemu.

Jeśli korzystasz z klienta poczty na swoim komputerze, możesz użyć ESET Internet Security także jako ochrony przed spamem i do skanowania otrzymanych e-maili. Ponadto wtyczka ESET dla klientów poczty monitoruje wszystkie połączenia sieciowe (lista kompatybilnych klientów znajduje się na stronach pomocy ESET). Możliwe jest także sprawdzanie komunikacji szyfrowanej, używającej protokołu SSL.

Obraz
Obraz

Ponadto ESET Internet Security zablokuje otwieranie stron powiązanych z atakami phishingowymi, zaprojektowanymi do wyłudzania danych. Nowa wersja programu potrafi identyfikować złośliwe strony internetowe (podszywające się pod popularne witryny) na podstawie analizy homoglifów w adresie strony, czyli symboli wyglądających identycznie jak inne litery i znaki.

Interesującą częścią ESET Internet Security jest ochrona bankowości internetowej. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń danych finansowych. Ochrona jest uruchamiana w domyślnej przeglądarce internetowej po przejściu na stronę logowania do banku. Ochrona bankowości internetowej zabezpiecza wymianę danych pomiędzy klawiaturą a bezpieczną przeglądarką. Dzięki temu komunikacja ta jest ukryta przed innymi aplikacjami.

Dla zaawansowanych: ESET CMD

ESET Internet Security ma przejrzysty interfejs graficzny, ale to nie jedyny sposób, w jaki możesz korzystać z programu. Moduł antywirusowy programu ESET Internet Security można uruchomić z poziomu wiersza polecenia lub skryptu. Służy do tego polecenie ecls z dodatkowymi parametrami. Na przykład: ecls /unwanted c:\Program Files\ uruchomi skanowanie w poszukiwaniu niechcianych programów we wskazanym folderze.

Wszystkie parametry zobaczysz po wpisaniu polecenia:ecls /help zostały też opisane na stronie pomocy ESET Internet Security.

Kontrola rodzicielska, zabezpieczenie antykradzieżowe

ESET Internet Security ma jeszcze dwie interesujące funkcje: kontrolę rodzicielską i zabezpieczenie antykradzieżowe… a w zasadzie pokradzieżowe. Jeśli komputer zaginie, program zabezpieczający będzie podawał lokalizację i przesyłał zdjęcia z wbudowanej kamery na konto właściciela. Dzięki temu zwiększa się szansa, że komputer zostanie odnaleziony.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kontrola rodzicielska zaś daje dodatkową ochronę na koncie dziecka na rodzinnym komputerze. Poziom dostępnych stron jest dostosowany do wieku dziecka, rodzice mogą też zdecydować, jakie treści będą filtrowane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)