Miało być dyskretnie i za zamkniętymi drzwiami. Jednak falakrytyki ze strony mediów, działaczy politycznych i organizacjitechnologicznych sprawiła, że znów będziemy mogli przyjrzeć siębliżej Markowi Zuckerbergowi, tym razem, jak będzie rozmawiał zPrzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, panem Antonio Tajanim,oraz szefami poszczególnych frakcji parlamentarnych. Całewydarzenie będzie strumieniowane na żywo, można się więcspodziewać nowych, znakomitych memów.

bETQOBWt

Spotkanie, które zapowiadane było już od ponad trzech tygodni,miało skupiać się na skandalu wokół Cambride Analytica:niezgodne z prawem wykorzystanie prywatnych danych użytkownikówFacebooka dotyczyło przecież też obywateli Unii Europejskiej.Ocenia się, że wyciekły wówczas profile co najmniej 2,7 mlnEuropejczyków.

Pierwotnie jednak ustalono, że planowana na 80 minut rozmowa zZuckerbergiem odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, jedynie zszefami głównych frakcji parlamentarnych. Przewodniczący AntonioTajani proponował, by jedynie wysokiej rangi menedżer Facebookazostał publicznie przesłuchany przed komisją wolnościobywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Nie spotkało się to z entuzjazmem, zarówno wśródeuroparlamentarzystów jak i działaczy z niezależnych organizacji.Jedynie konserwatyści i skrajna prawica przystały na propozycjęprzewodniczącego, centrum, lewica, liberałowie, zieloni i komuniściodrzucili pomysł. Szef liberałów Guy Verhofstadt stwierdziłna Twitterze, że Zuckerberg musi zeznawać Europie tak samo, jakzeznawał w Waszyngtonie, tj. publicznie.

bETQOBWv

Jednocześnie odezwali się ludzie związani z technologią.Najważniejszy był tu głos badaczy z Cliqz, firmy budującejnastawioną na prywatność przeglądarkę Cliqz i rozszerzenieGhostery. W 2017 roku wykazali oni, że trackingowe skrypty Facebookadziałają na 27,1% wszystkich stron w sieci, pozwalając serwisowina połączenie danych behawioralnych z konkretnymi użytkownikami –i to nawet jeśli nie są oni zalogowani. Wezwali oni europejskichpolityków do przykręcenia śruby Zuckerbergowi znacznie bardziej,niż odczuł to on w swoim rodzimym USA. Przede wszystkim miałby onodpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy Facebook tworzyprofile-cienie, tj. profile osób, które nie są użytkownikamiFacebooka?

Presja okazała się skuteczna. Tajani poinformowałprzez Twittera, że osobiście przedyskutował z panem Zuckerbergiemmożliwość streamingu przygotowanego spotkania. Z zadowoleniemteraz ogłasza, że szef Facebooka wyraził zgodę.

I have personally discussed with Facebook CEO Mr Zuckerberg the possibilty of webstreaming meeting with him. I am glad to announce that he has accepted this new request. Great news for EU citizens. I thank him for the respect shown towards EP. Meeting tomorrow from 18:15 to 19:30

— Antonio Tajani (@EP_President) May 21, 2018Mające trwać 75 minut spotkanie rozpocznie się jutro, 23 maja ogodzinie 18:15 letniego czasu środkowoeuropejskiego (CEST).Streaming zostanie udostępniony przez platformęEPTV Parlamentu Europejskiego.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (40)
bETQOBXr