Europejczycy tracą pracę przez piractwo

Europejczycy tracą pracę przez piractwo

19.03.2010 12:16

Za sprawą piractwa w najbliższych latach pracę w Europie może stracić nawet 1,2 mln osób. Nielegalne pobieranie materiałów zabierze z portfeli Europejczyków około 236 mld euro.

Do 2015 r. za sprawą piractwa Europa może stracić nawet 236 mld euro - alarmuje Międzynarodowa Izba Handlu (ICC). Jej pracownicy przeprowadzili analizy, według których rozwój kradzieży programów, muzyki i filmów może w tym czasie doprowadzić do utraty pracy 1,2 mln osób. Obecnie według szacunków z powodu nielegalnego procederu pracę straciło ponad 185 tys. osób w Europie. Zdaniem Jeffreya Hardy’ego z ICC Internet niezwykle przyczynił się do wzrostu piractwa. Łatwość z jaką można uzyskać dostęp do materiałów udostępnianych niezgodnie z prawem jest zatrważająca. W 2008 r. za sprawą pirackiego rozpowszechniania filmów, seriali telewizyjnych, muzyki i programów europejscy wydawcy stracili prawie 10 mld euro. Przyczyniło się to do licznych zwolnień i doprowadziło do upadku wiele firm.

Według analiz ICC piractwo w kolejnych latach będzie wzrastać i to w zastraszającym tempie. Może to doprowadzić do wycofania się wielu firm z przemysłu rozrywkowego, ubędzie miejsc pracy dla programistów, techników, a także trudniej będzie przebić się artystom ze swoim materiałem. Obecnie zdaniem ICC 6,5% Europejczyków zatrudnionych jest w przemyśle rozrywkowym. Corocznie wnoszą oni 6,9% do europejskiego PKB - około 860 mld euro.

Z pełną treścią raportu (w języku angielskim) można zapoznać się na stronach ICC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)