Face Controller pozwoli na sterowanie komputerem za pomocą mimiki, głosu i gestów

Źródło: facebook.com/ImagineCupPoland
Źródło: facebook.com/ImagineCupPoland
Karolina Kowasz

14.04.2014 09:20, aktual.: 14.04.2014 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Imagine Cup jest corocznym konkursem technologicznym dla studentów, organizowanym przez Microsoft. Każdego roku zespoły z całego świata konkurują ze sobą w rozmaitych kategoriach. Na tegorocznych finałach krajowych zespół Power of Vision, składający się ze studentów Politechniki Rzeszowskiej, przedstawił projekt Face Controller, który może ułatwić korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym.

Źródło: facebook.com/ImagineCupPoland
Źródło: facebook.com/ImagineCupPoland

Aplikacja dedykowana jest głównie do osób sparaliżowanych, które nie mogą poradzić sobie z myszką i klawiaturą. Z pomocą Face Controllera będą one mogły sterować komputerem za pomocą ruchów mięśni twarzy. Oprogramowanie pozwala na przesuwanie kursora za pomocą ruchów głową, zaś kliknięcia dokonuje się poprzez otwarcie ust. Wpisywanie konkretnej sekwencji odbywa się za to głosem, dzięki rozpoznawaniu mowy.

Twórcy oprogramowania chcą dalej rozwijać swój pomysł, bowiem, według nich, nie jest ono jeszcze gotowym produktem, który mógłby pojawić się na rynku. Zespół chce maksymalnie zwiększyć uniwersalność Face Controllera, mając nadzieję, że będą mogły go używać osoby o różnych stopniach niepełnosprawności. Jeden z członków grupy liczy na możliwość korzystania z aplikacji tylko za pomocą wzroku w dalszej przyszłości.

Face Controller wykorzystuje do działania czujnik ruchu Kinect, znanego wszystkim przede wszystkim jako świetne narzędzie do grania na konsoli Xbox. Jest on relatywnie tani, w porównaniu z trudno dostępnymi urządzeniami pomagającymi dotychczas osobom niepełnosprawnym, dzięki czemu w przyszłości więcej osób będzie mogło korzystać z takich udogodnień. Power of Vision podkreśla także wygodę swojego rozwiązania, które nie wymaga przyklejania do ciała rozmaitych znaczników, wykorzystywanych w droższych rozwiązaniach. Ponadto każdy będzie w stanie sam skonfigurować system, stosownie do swoich potrzeb.

Jeżeli interesuje was aplikacja Face Controller bądź ciekawi jesteście finałów Imagine Cup 2014, możecie na bieżąco obserwować wszystkie informacje w tych tematach na Facebooku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)