Facebook płaci za dziury — 40 tys. dolarów

Strona głównaFacebook płaci za dziury — 40 tys. dolarów
30.08.2011 16:07

W ciągu pierwszych 21 dni od uruchomienia programu nagradzania za wykrycie luk bezpieczeństwa, Facebook wydał nań 40 tys. dolarów.

Nic dziwnego, że twórcy Facebooka jak dotąd ociągali się z nagradzaniem osób, które wykryły i zgłosiły luki w popularnym serwisie społecznościowym. Trzy tygodnie od uruchomienia programu na nagrody wydano 40 tys. dolarów, z czego 7 tys. trafiło do kieszeni jednej osoby. Wykryła ona aż 6 poważnych dziur w Facebooku. Mark Zuckerberg płaci od 500 do 5 tys. dolarów, w zależności o wagi zgłoszonej luki. Jak czytamy na stronach Facebooka, jego twórcy liczą, że fundując nagrody pieniężne, uda się jeszcze lepiej zabezpieczyć serwis społecznościowy przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców.

Podobną strategię stosują inne firmy czy fundacje takie jak Google albo Mozilla. Problem w tym, że część z wykrytych błędów jest też sprzedawana na czarnym rynku, lub bezpośrednio wykorzystywana przez cyberprzestępców do ataków. Zdaniem specjalistów kolejnym problemem są aplikacje firm trzecich w ramach Facebooka. To właśnie one są najczęstszym źródłem nadużyć w serwisie. Niestety, obecnie Facebook nie nagradza za zgłaszanie takich dziur, co nie przyczyni się raczej do poprawy bezpieczeństwa serwisu. Biorąc pod uwagę, że z Facebookiem współpracuje ponad 1 mln deweloperów, kwestia bezpieczeństwa aplikacji powinna być jednym z priorytetów firmy Zuckerberga.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)