Facebook podpowie, czy twój znajomy zmienia się w ekstremistę

Facebook podpowie, czy twój znajomy zmienia się w ekstremistę
Źródło zdjęć: © Getty Images | Samuel Corum/Anadolu Agency

04.07.2021 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook testuje nową funkcję. Platforma social media zaczęła wysyłać powiadomienia z zapytaniem, czy nie obawiamy się o radykalizację swoich znajomych. To mechanizm, który ma zwalczyć ilość drastycznych, ekstremistycznych treści.

Wybrana grupa osób korzystająca z Facebooka otrzymuje dwa typy komunikatów. W jednym z nich platforma pyta się ich, czy nie martwią się o to, czy ich znajomi się radykalizują. Inni otrzymują natomiast komunikat z powiadomieniem, że ich znajomy czytał ostatnio treści ekstremistyczne.

“Ten test jest wycinkiem większego projektu, dzięki któremu chcemy zapewniać możliwości i wsparcie dla użytkowników Facebooka mających kontakt z kimś, kto miał styczność z treściami ekstremistycznymi lub znają kogoś, kto jest na nie narażony” – powiedział rzecznik Facebooka Andy Stone w wypowiedzi dla CNN.

Obraz
© Facebook

Facebook zadając te pytania użytkownikom stara się przekierowywać ich na stronę wsparcia, która wyjaśnia jak szerzące nienawiść grupy manipulują uczuciem gniewu i rozczarowania u podatnych osób. “Sięgamy pomocy organizacji pozarządowych oraz ekspertów akademickich i mam nadzieję, że będziemy mogli zaprezentować więcej opcji tego typu w przyszłości” – dodał Stone. Nowa opcja w Facebooku na razie jest testowana wyłącznie w USA.

Ekstremistyczne treści, nawołujące do przemocy, czy aktów agresji często naruszają zasady Facebooka i są po czasie usuwane. Jednak zanim to się stanie, mogą one ruszyć w obieg i siać dezinformację. Facebook odnotowuje fakt, że użytkownik był narażony na takiego typu treści, jak również identyfikuje osoby wielokrotnie udostępniające radykalne treści.

Trudno powiedzieć, czy takie rozwiązania odniosą pożądane skutki, ale wydaje się, że Facebook nie zamierza przestawać myśleć o rozwiązaniach minimalizujących skutki dezinformacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)