Facebook pozwał twórców szkodliwych aplikacji. Tego jeszcze nie było!

Facebook pozwał twórców szkodliwych aplikacji. Tego jeszcze nie było!

Facebook pozwał twórców szkodliwych aplikacji. Tego jeszcze nie było!
Facebook pozwał twórców szkodliwych aplikacji. Tego jeszcze nie było!
12.08.2019 17:50

Facebook podjął bezprecedensowe działanie w obronie swoich interesów. Prawnicy Facebooka złożyli pozew przeciwko firmom, tworzącym złośliwe aplikacje. Wszystkie łączy to, że bez wiedzy użytkownika klikały w odnośniki do reklam Facebooka.

Facebook przygotował pozew, gdyż takie aplikacje narażają na straty reklamodawców i inwestorów oraz samego Facebooka. Użytkownik jest przekonany, że ściągnął użyteczne narzędzie, a tak naprawdę jego smartfon zamienia się w maszynkę do generowania klików i przynosi zyski tylko oszustom.

Mnóstwo aplikacji oszukuje Facebooka

Tego typu złośliwych aplikacji w sklepie Play jest mnóstwo. Według statystyk Lukasa Stefanko,analityka zagrożeń w ESET, tylko w zeszłym miesiącu użytkownicy pobrali fałszywe aplikacje ponad 32 miliony razy!

Dwie firmy, jedna z Singapuru, druga z Hongkongu, stworzyły aplikacje, które bez wiedzy użytkowników i w niewidoczny dla nich sposób automatycznie „klikały” w reklamy zamieszczane na Facebooku. Lukas Stefanko twierdzi, że udostępniane w sklepie Google autorstwa LionMobi i JediMobi zostały pobrane w sumie ponad 217 milionów razy, generując gigantyczny zarobek dla twórców aplikacji i straty reklamodawców.

Oskarżeni programiści wykorzystali ogromną bazę użytkowników swoich aplikacji, dodając na pewnym etapie możliwość automatycznego klikania w reklamy Facebooka, zwiększając w ten sposób swój zarobek. Takie programy bez wiedzy użytkowników generują zyski cyberprzestępcom i drenują baterię– podkreślił Lukas Stefanko.

Jak zauważa Stefanko, złośliwe lub niechciane aplikacje, zawierają często ukryte reklamy lub generują ich wyświetlenia. Potwierdzają to zebrane statystyki dotyczące liczby fałszywych i złośliwych aplikacji w Sklepie Play wykrytych w lipcu tego roku.

Najwięcej, bo w sumie ponad 20 milionów instalacji, miały programy, których działanie bazowało na zwiększaniu dochodów reklamowych ich twórców (HiddenAd oraz AdFraud). Na drugim miejscu niechlubnego rankingu znalazły się aplikacje, które wyłudzają dane i pieniądze użytkowników, nakłaniając ich do wykupienia fałszywych subskrypcji (Subscription scam).

Jak nie dać się oszukać?

Aplikacje stworzone przez LionMobi i JediMobi zostały wycofane ze Sklepu Play, a wszyscy reklamodawcy, którzy ponieśli straty z powodu fałszywych programów, otrzymali zwrot wydatków od Facebooka.

Takich sytuacji może być o wiele więcej. Dlatego zwracaj uwagę na aplikacje, które instalujesz. Te, które bez twojej wiedzy klikają w reklamy, najlepiej się kamuflują.

Na moim telefonie wszystko w porządku
Na moim telefonie wszystko w porządku

Ze sporym prawdopodobieństwem możesz sam zidentyfikować taką aplikację. W ustawieniach swojego smartfonu zajrzyj do sekcji „Użycie danych”. Jeśli aplikacja zużywa ich podejrzanie dużo, jest spora szansa, że w tle ściąga kolejne reklamy.

Takie aplikacje najlepiej od razu usunąć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)