Fallout nigdy się nie zmienia: nowa gra w sklepach, a błędy jakby stare

Fallout nigdy się nie zmienia: nowa gra w sklepach, a błędy jakby stare
10.11.2015 10:03
Fallout nigdy się nie zmienia: nowa gra w sklepach, a błędy jakby stare

Pewnie niejednemu graczowi ciężko się wstaje i myślał nawet na poważnie czy nie wydrukować sobie zwolnienia od firmy Bethesda. Dzisiaj oficjalnie premierę ma Fallout 4, który do sprzedaży trafił gdzieniegdzie już jednak od północy, stając się przyczyną zarwanych nocy. Najnowsza gra RPG w serii to przynajmniej 50 godzin potrzebnych na jednokrotne przejście, ale to i tak dopiero początek dłuższego flirtu z nowym tytułem. Produkcja ukazała się z polskimi napisami na PC, Xboksie One oraz PlayStation 4.

Fallout 4 - Launch Trailer (PEGI)

Na bok poszedł więc teraz Fallout Shelter, a jego miejsce w najbliższym czasie zajmie co najwyżej darmowa aplikacja Pip-boy, zamieniająca urządzenia przenośne w charakterystyczny komputerek na nadgarstku, robiąca za podręczne menu, a przy okazji także centrum prostych mini gierek. Dorzućcie sobie do tego programik Fallout C.H.A.T. do tworzenia wiadomości graficznych w od lat rozpoznawalnym stylu i jesteście w pełni przygotowani do wycieczki na napromieniowane pustkowia.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W Fallout 4 wcielicie się oczywiście w ubranego w niebieski kombinezon ocalałego z Krypty, w tym przypadku schronu o numerze 111. Różnił się on od tych dotychczas poznanych tym, że przeprowadzano tutaj eksperymenty z hibernacją. Bohater o twarzy dokładnie wymodelowanej przez gracza, mężczyzna lub kobieta, budzi się po dwóch wiekach, mając w pamięci idylliczny obraz społeczeństwa w małym miasteczku sprzed czasu, kiedy spadły bomby atomowe oraz obróciły wszystko w ruinę. Miał rodzinę, a teraz ma silną motywację odnaleźć po latach to, co dla niego najcenniejsze... Wbrew pozorom to dość emocjonalna podróż napędzana morderstwem i uprowadzeniem.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Kontynuacja jest w prostej linii rozwinięciem poprzedniej gry z serii. Wojna w końcu nigdy (za bardzo) się nie zmienia. Jedni uznają to za wadę, inni zaletę, bo wracają na stare, tylko trochę wypolerowane graficznie śmieci. Pobiegamy od miasta do miasta, łupiąc wszystko, co się da, wykonując dostępne misje i zdobywając kompanów. Walka odbywa się w czasie rzeczywistym, chyba, że przełączymy się na system V.A.T.S. oraz przycelujemy w daną część ciała wroga, kiedy to mamy do czynienia z punktami akcji. Z pomocą zbieranych wszędzie przedmiotów usprawnicie ulubione bronie, modyfikując je element po elemencie. Pobawicie się też m.in. w zarządcę miasteczek, zamieniając się w architekta oraz własnoręcznie pomagając odbudować niejedno z nich, łóżko po łóżku, pompa po pompie, fragment po fragmencie. Nie jest tu to jednak nigdy obowiązkowe. Na pewno będziecie chcieli niemniej usprawniać również własną zbroję bojową.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Większy rozmach produkcji to przy okazji wiele więcej błędów do wyeliminowania i tradycyjnie Bethesda nie dała rady w pełni sprawdzić produktu przed wypuszczeniem. Wszystko to już widzieliście we wcześniejszych projektach opartych na tej samej technologii: zacinanie się wrogów na elementach scenerii, wpadanie obiektów w podłoże, gwałtowne spadki płynności gry, wyraźne doczytywanie tekstur czy w końcu okazjonalne problemy z zapisanymi stanami gier, zmuszające do częstego ich robienia na różnych pozycjach. Ponadto na konsolach Falloutowi 4 trudno utrzymać stałe 30 klatek na sekundę. Na PC jest z tym lepiej, zwłaszcza z najnowszymi sterownikami.

Przypomnijmy wymagania systemowe produktu. Minimum dla komputerowej wersji to:

 • Windowsem 7/8/10 w wersji 64-bit
 • Procesorem Intel Core i5-2300 2.8 GHz lub AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
 • Kartą graficzną 2 GB GeForce GTX 550 Ti lub Radeon HD 7870
 • 8 GB RAM

Lepiej mieć jednak zestaw z:

 • Procesorem Intel Core i7-4790 3.6 GHz lub AMD FX-9590 4.7 GHz
 • Kartą graficzną 3 GB GeForce GTX 780 lub 4 GB Radeon R9 290X

Gracie już czy domykacie swe sprawy i czekacie na spokojnie na wolny 11 listopada?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)