Farma botów w sklepie z elektroniką. Tak Rosja rozsiewa fake newsy

fot. SBU
fot. SBU
Arkadiusz Stando

03.04.2021 12:09

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zlokalizowała i zlikwidowała sporą sieć botów. Ustalono, że celem przestępców było rozsiewanie fałszywych informacji na temat szczepień oraz wspieranie Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Sieć była finansowana przez Federację Rosyjską.

Według ustaleń SBU, farma wykorzystywała boty do rozpowszechniania fałszywych informacji w mediach społecznościowych. Jej założyciele zajmowali się tworzeniem kont, z których następnie masowo udostępniali fake newsy. Łącznie zatrzymano 4 osoby oraz przejęto sprzęt komputerowy z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem oraz kilkaset kart SIM.

Sprzęt był umieszczony w dość nietypowym miejscu. Funkcjonariusze SBU zlokalizowali farmę w wynajmowanych pomieszczeniach galerii handlowej. Prowadzili tam sklepy z elektroniką, a w szafkach ukrywali specjalistyczny sprzęt. Część hardware'u znaleziono też w mieszkaniach aresztowanych. 4 mieszkańców Chmielnickiego wykorzystywało także część sprzętu do zarabiania pieniędzy w nielegalny sposób.

fot. SBU
fot. SBU

Śledztwo nadal jest w toku. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy sądzą, że w procederze mogło brać udział znacznie więcej osób. Aktualnie trwa poszukiwanie kolejnych podejrzanych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)