Filmy z Hollywood do wypożyczenia na YouTube

Filmy z Hollywood do wypożyczenia na YouTube

26.04.2011 13:35, aktualizacja: 26.04.2011 13:56

Zgodnie z zapowiedzią, w wypożyczalni filmów YouTube już pojawiły się pierwsze tytuły pochodzące z największych wytwórni w Hollywood.

Jak informował TheWrap, kluczowym punktem planu było zawarcie odpowiednich kontraktów z wytwórniami przed ogłoszeniem otwarcia usługi. Największe wytwórnie filmowe, jak Sony Pictures Entertainment, Warner Brothers czy Universal, udzieliły YouTube licencji na udostępnianie swoich filmów w YouTube przez rok. W ich ślady poszło wiele wytwórni niezależnych, jak Lionsgate i Kino Lorber. Wiadomo również, że Paramount, Fox i Disney odmówiły nawiązania współpracy z YouTube.

Usługa umożliwiająca wypożyczanie filmów w ramach YouTube działa pod nazwą YouTube Rentals już ponad rok. W jej ofercie znajdowały się dotąd pozycje pochodzące z niezależnych wytwórni, głównie filmy dokumentalne, anime i horrory. Od niedawna pojawiły się w niej również tytuły znane z kin na całym świecie, których cena (za jedno obejrzenie) waha się od 1,99 do 3,99 dolara. Nowe pozycje będą pojawiać się w wypożyczalni YouTube tego samego dnia, co w iTunes i wypożyczalniach DVD. Usługa jest dostępna jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale jej zasięg ma zostać zwiększony a model sprzedaży rozszerzony poza PPV (Pay-per-view).

Poszerzenie asortymentu wypożyczalni YouTube stworzy poważną konkurencję dla iTunes. Sklep firmy Apple jest obecnie największą platformą oferującą filmy wielkich wytwórni na życzenie (Video on Demand). Dzięki swojej popularności, YouTube może nieco podreperować budżet wytwórni, których przychody z dystrybucji materiałów na potrzeby użytkowników domowych wciąż spadają. Kredyt zaufania udzielony portalowi przez hollywoodzkich producentów oznacza również, że YouTube przestanie być postrzegany jako źródło teledysków i zabawnych filmów z kotami w roli głównej, a stanie się poważnym graczem na rynku filmów na życzenie. Nie należy zapominać, że zawierając partnerstwo z YouTube wytwórnie nawiązują współpracę z firmą Google, której zasoby mogą zostać wykorzystane również w rozwoju handlu materiałami wideo i technologii przesyłania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)