Finlandia udostępni darmowy kurs dotyczący sztucznej inteligencji – dla wszystkich w UE

Finlandia udostępni darmowy kurs dotyczący sztucznej inteligencji – dla wszystkich w UE

Finlandia udostępni obywatelom UE darmowy kurs dotyczący sztucznej intelitencji
Finlandia udostępni obywatelom UE darmowy kurs dotyczący sztucznej intelitencji
20.12.2019 06:00

Finlandia uruchomiła w ubiegłym roku bezpłatny internetowy kurs awaryjny dotyczący sztucznej inteligencji, mający na celu edukowanie swoich obywateli z zakresu nowych technologii. Teraz, z okazji kończącej się fińskiej prezydencji w UE, Ministerstwo Gospodarki i Pracy sfinansuje kurs z podstaw sztucznej inteligencji dla wszystkich członków Unii Europejskiej.

Kurs Elements of AI z pewnością sprawdził się w Finlandii, gdzie zapisało się na niego ponad 55 tysięcy obywateli. Na razie został przetłumaczony na język angielski, fiński, estoński oraz niemiecki, lecz wkrótce będzie dostępny we wszystkich językach, którymi posługują się obywatele UE. Koszt projektu wyniesie 1,7 mln euro.

Obecnie istnieje już wiele witryn, na których dostępne są kursy o podobnej tematyce. Trzeba jednak przyznać, że oferta Finlandii jest wyjątkowo ciekawa ze względu na ilość zawartych informacji, ciekawe testy na końcu każdej sekcji oraz szereg różnorodnych tematów. Od tych najbardziej filozoficznych, po typowo techniczne. Dowiemy się między innymi jak działają uczenie maszynowe czy sieci neuronowe, a także nabędziemy konkretnej wiedzy na temat budowy AI.

Finland is making its online AI crash course free to the world

Ukończenie kursu powinno zająć około sześciu tygodni, natomiast poszczególnych sekcji – od 5 do 10 godzin.

Fiński rząd poinformował, że pierwotnie program zaprojektowany był wyłącznie dla własnych obywateli. W ramach kroku w przyszłość kraj postanowił sprezentować kurs wszystkim członkom UE. Jednocześnie nie ma on ograniczeń geograficznych, więc jeśli język nie będzie stanowił żadnego problemu, może skorzystać z niego każdy człowiek na świecie.

Sześć sekcji kursu
Sześć sekcji kursu
  • Sztucznej inteligencji nie należy pozostawiać w rękach kilku elitarnych programistów - mówi Megan Schaible z firmy konsultingowej Reaktor, która pomogła zaprojektować kurs.

Celem fińskiego rządu jest, aby z kursu skorzystał przynajmniej 1 procent obywateli Unii Europejskiej (około 5 milionów osób). Podobne ambicje sięgały skali kraju, gdzie próg przekroczono w zaledwie kilka miesięcy, a kurs ukończyło o wiele więcej osób, niż w pierwotnych założeniach.Po zakończeniu kursu powinniśmy posiadać elementarną wiedzę z zakresu nowych technologii. Dowiemy się czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja, do czego może być wykorzystana i jaki może mieć wpływ na nasze codzienne życie.

Kurs Elements of AI dostępny jest pod tym adresem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)