Firefox pomoże odciąć się od śledzenia przez Google, wystarczy użyć dodatku

Firefox pomoże odciąć się od śledzenia przez Google, wystarczy użyć dodatku

Firefox pomoże odciąć się od śledzenia przez Google, wystarczy użyć dodatku
Oskar Ziomek
30.04.2018 11:58

Odcinanie się od śledzenia w Internecie staje się coraz popularniejsze. Jednym z bodźców, który w ostatnim czasie popycha do tego większa liczbę użytkowników jest sytuacja Facebooka i afera z Cambridge Analytica. W odpowiedzi ciekawe rozwiązanie zaproponowała Mozilla, oferując swoim użytkownikom rozszerzenie Facebook Containter – dodatek, który uruchamia w izolacji aktywność związaną właśnie z Facebookiem, ale także Messengerem i Instagramem.

Za ciosem idą jednak inni twórcy oprogramowania. Niewiele później w sklepie z dodatkami pojawił się YouTube Container, który w analogiczny sposób izoluje w Firefoksie aktywność użytkownika związaną właśnie z kanałem YouTube. Kolejnym wartym uwagi rozszerzeniem jest działający podobnie Google Container, który pomoże odciąć się od śledzenia przez Google we wszystkich usługach.

Po raz kolejny wykorzystywany jest więc mechanizm uruchamiania witryn w izolowanym środowisku, co ma uniemożliwić zbieranie dodatkowych danych o aktywności użytkownika w Internecie. Dodatek automatycznie rozpoznaje strony związane z Google i uruchamia je w kontenerze, a użytkownik dowiaduje się o tym dzięki niewielkiej ikonie obok paska adresu.

Usługi Google uruchamiane są w izolowanym środowisku, informuje o tym czerwony napis obok paska adresu.
Usługi Google uruchamiane są w izolowanym środowisku, informuje o tym czerwony napis obok paska adresu.

Należy pamiętać, iż naturalną konsekwencją tego typu izolacji jest uniemożliwienie działania części funkcji na innych witrynach, pozornie z Google niezwiązanych, a mowa na przykład o wszystkich, gdzie wykorzystywane jest logowanie danymi konta Google. W tym przypadku przeszkodą będzie także równoległe korzystanie ze wspomnianego dodatku YouTube Containter. Decydując się na skorzystanie z Google Containter, dodatek izolujący YouTube'a trzeba będzie najpierw odinstalować; Google Container robi jednak to samo co on, ale w szerszym zakresie.

Rozszerzenie Google Container stworzone zostało w oparciu o kontener dla Facebooka, który jest propozycją autorstwa Mozilli. Źródła dodatku są otwarte i można przejrzeć je na GitHubie. Google Container dla Firefoksa można pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)