Firefox potrzebuje innowacji, więc powraca program Test Pilot. Sprawdzamy nowości!

Firefox potrzebuje innowacji, więc powraca program Test Pilot. Sprawdzamy nowości!

Firefox potrzebuje innowacji, więc powraca program Test Pilot. Sprawdzamy nowości!
11.05.2016 11:53, aktualizacja: 11.05.2016 13:39

Wygląda na to, że w Mozilli trwają intensywne poszukiwania innowacji, które miałyby wyróżnić Firefoksa na tle innych przeglądarek. Dobrym pomysłem wydaje się przy takich okazjach zwrócenie się do tych, którzy z tych nowości będą korzystać, czyli społeczności. Wygląda na to, że z takich samych założeń wychodzili przedstawiciele fundacji, gdy decydowali się na reaktywację programu Test Pilot.

Obraz

Jak zapewne pamiętają niektórzy, program Test Pilot umożliwiał zaangażowanie społeczności użytkowników przeglądarki w rozwój samego Firefoksa. Odbywało się to dzięki możliwości wczesnego dostępu do nowych funkcji. W odróżnieniu od kanałów testowych aktualizacji programu, uczestnicy Test Pilot mogli decydować o tym, jakie nowe funkcje trafią do stabilnego wydania przeglądarki.

Nie inaczej jest w przypadku ogłoszonej właśnie drugiej odsłony programu. Aby wziąć w nim udział konieczne jest pobranie i instalacja anglojęzycznej wersji przeglądarki Firefox, a następnie zalogowanie się na stronie Test Pilot. Wówczas użytkownik zyska dostęp do rozszerzenia, dzięki któremu będzie mógł skorzystać z trzech nowych funkcji testowych, jakie poszły w ramach Test Pilot na pierwszy ogień.

Obraz

Pierwszą z nich stanowi Activity Stream, który zmienia wygląd pustej karty. Po uruchomieniu funkcji wyświetlone zostanie na niej pole wyszukiwarki, a następnie najczęściej odwiedzane strony, oraz historia ostatniej aktywności. Trudno stwierdzić, aby taki pomysł na zagospodarowanie pustej karty mógł robić na kimkolwiek wrażenie.

Obraz

Doskonale prezentuje się natomiast funkcja Tab Center, która zamienia standardowy pasek kart na pionową listę wyświetlaną na pasku bocznym po lewej stronie ekranu. Podczas przeglądania stron pozostaje ona cześciowo zasłonięta, jednak widoczne pozostają początki nazw, co pozwala na identyfikację danej karty. Po najechaniu na kartę użytkownik widzi pełne nazwy i dodatkowe funkcje. W tym widoku diametralnie zmienia się także układ interfejsu przeglądarki, według wielu zapewne na lepsze.

Obraz

Ostatnią nowość stanowi Universal Search, czyli modyfikacja listy propozycji wyświetlanych pod omniboksem podczas formułowania zapytania. Firefox w oparciu o dotychczas wyświetlone witryny będzie wyróżniał tam swoje rekomendacje. Zmiany są zatem całkiem istotne, mowa tutaj szczególnie o wzorowo zrealizowanej pionowej liście kart. Tym bardziej cieszy, że Mozilla, która w ostatnim czasie raczej usuwała funkcje z Firefoksa, niż je dodawała, zwróciła się w stronę społeczności.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)