Firefox: wyłączamy sponsorowane kafle

Strona głównaFirefox: wyłączamy sponsorowane kafle
21.06.2021 19:34
Firefox 89
Firefox 89
Źródło zdjęć: © mozilla.org

Sponsorowane kafle są eksperymentalną funkcją w Firefoxie, jednak zdążyły już zniechęcić wielu użytkowników do korzystania z tej przeglądarki. Na szczęście jest proste rozwiązanie aby się ich całkowicie pozbyć.

bEELSmpx

Jeżeli nie widzimy u siebie tego rodzaju skrótów, to prawdopodobnie nie jesteśmy w grupie użytkowników, na których testowana jest tego rodzaju funkcjonalność. Mozilla informuje, że póki co testuje kafle wśród niewielkiego odsetka użytkowników Firefoksa na ograniczonej liczbie rynków.

Czym są sponsorowane kafle?

W poszukiwaniu zysków, Mozilla postanowiła znaleźć nowy sposób na reklamowanie usług firm trzecich. Firma współpracuje z partnerami reklamowymi w celu umieszczania sponsorowanych kafelków na domyślnej stronie głównej Firefoksa oraz na stronie nowej karty. Z założenia Firefox powinien podsuwać takie propozycje reklamowych kafli, które byłyby przydatne dla użytkowników Firefoksa. 

Jak pokazuje jednak rzeczywistość, użytkownicy nie uważają ich za specjalnie przydatne. Co więcej, wielu z nich sądzi, że Mozilla, która otrzymuje wynagrodzenie za każde kliknięcie w sponsorowane skróty, można w przyszłości bardziej stracić na tym pomyśle niż zyskać, ze względu na potencjalny odpływ użytkowników.

bEELSmpz

Wyłączamy kafle

Na szczęście, póki co, Firefox daje możliwość wyłączenia tej uciążliwej usługi. Wystarczy w przeglądarce wejść w jej ustawienia, następnie wejść w panel głównych opcji i odszukać funkcję Firefox Home Content. Będąc już w odpowiednim miejscu można odznaczyć możliwość sponsorowanych kafli (ang. Sponsored shortcuts).

Firefox

Firefox 92.0.1

Przeglądarki stron WWW

Mozilla sugeruje także, że użytkownik może odrzucić ze swojego ekranu wybrane, sugerowane mu kafelki. W tym przypadku należy kliknąć na symbol trzech kropek na skrócie będącym reklamą, który zauważymy w jego prawym, górnym rogu. Następnie należy wybrać opcję odrzucenia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEELSmqv