Fiskus chce śledzić adresy IP używane do logowania do banków. Inwigilacji finansowej ciąg dalszy

Fiskus chce śledzić adresy IP używane do logowania do banków. Inwigilacji finansowej ciąg dalszy

Fiskus chce śledzić adresy IP używane do logowania do banków. Inwigilacji finansowej ciąg dalszy
28.05.2018 13:06, aktualizacja: 29.05.2018 22:02

W listopadzie zeszłego roku na mocy ustawy mającej na celuprzeciwdziałanie wykorzystania sektora finansowego do wyłudzeńskarbowych uruchomiono system oceny ryzyka STIR. Daje on fiskusowimożliwość prześwietlania firmowych rachunków bankowych, a wrazie wykrycia tzw. nieprawidłowości, zablokowania konta decyzjąszefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sam proces prześwietlaniaprzez STIR jest tajemnicą. Ministerstwo Finansów nie ujawniłoalgorytmów wykorzystywanych przez system, a wielu ekspertów uznało to rozwiązanie za narzędzie, które możedoprowadzić do niewypłacalności i upadku firm. Jak donosi„Niebezpiecznik”, obecne sygnały dla algorytmów STIR-a okazująsię dla fiskusa niewystarczające. Rzucono więc pomysł analizyadresów IP towarzyszących transakcjom internetowym.

Aby wiedzieć wszystko o wszystkich

Wygląda na to, że małymi krokami zmierzamy jednak dozrealizowania Centralnego Mechanizmu Oceny, który zawierałby wszystkie dane o rachunkach klientówbiznesowych i ich transakcjach. Na tej podstawie powstawałybyalgorytmiczne oceny ryzyka zajścia wyłudzenia podatkowego.Radykalny pomysł upadł, zamiast niego wprowadzono wspomniany STIR,o którym wiemy tyle, że karmiony jest przekazywanymi przez bankidanymi ekonomicznymi i behawioralnymi o kontach oraz powiązaniamimiędzy nimi. Jest to pewnego rodzaju baza do generowania oceny ryzyk iprzekazywania ich następnie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Przygotowywana obecnie przez rząd nowelizacja ordynacjipodatkowej rozszerza zakres zbieranych informacji. Dodatkowo fiskuschce, aby do STIR-u przekazywane były informacje o zajęciachwierzytelności z rachunku, blokadach środków na rachunku – oraz coz naszej perspektywy najciekawsze – adresy IP, z którychnastępowało logowanie do serwisów internetowych służących doobsługi rachunku.

Zdaniem autorów nowelizacji, pozyskanie informacji o adresach IPpozwoli na bardziej precyzyjne ustalanie wskaźnika ryzyka oraz nabardziej kompleksową analizę ryzyka dokonywaną przez Szefa KAS.Za tym niejasnym wytłumaczeniem chodzi zapewne chęć sprawdzenia,czy logowania na konta działających w Polsce firm odbywają sięspoza polskich granic – ale czy tylko?

Trzeba zdążyć do 1 lipca

Nic w tej sprawie więcej ujawnione nie będzie, ponieważ żadnychkonsultacji w sprawie nowelizacji ordynacji podatkowej spodziewać się raczej nie można.Jest ona wprowadzana szybką ścieżką. Projektodawcy wnioskują opominięcie etapu uzgodnień międzyresortowych i konsultacjispołecznych, powołując się na konieczność rychłego wejściaustawy w życie (już od 1 lipca 2018 roku) oraz jej cel –podniesienie pewności obrotu oraz uszczelnienie systemupodatkowego.

Zbieranie adresów IP może mieć(nie)ciekawe konsekwencje dla tych wszystkich firm, które choćby zewzględu na wewnętrzne regulacje bezpieczeństwa korzystają zVPN-ów z zagranicznymi wyjściami na świat – wówczas każdatransakcja bankowa będzie sygnalizowana jako inicjowana z zagranicy.Czy samo to stanie się sygnałem alarmowym dla STIR-u, dającympodstawę do zablokowania konta? Tego nie wiemy, jesteśmy jednakpewni, że ze swojej strony banki nie zrobią niczego, by chronićdane swoich biznesowych klientów.

Jeśli więc musicie jużkorzystać z VPN-ów do firmowych transakcji, warto poszukać takiejusługi, która pozwala ustawić serwer wyjściowy na zlokalizowany wPolsce. Im mniej nasze transakcje będą się wyróżniać, tymlepiej. Niestety, tego typu usług większość polskich serwerów wyjściowychnie oferuje, a ceny ruchu sieciowego w naszym kraju są po prostubardzo wysokie. Jednym z nielicznych wyjątków jest NordVPN,oferujący u nas 42 serwery wyjściowe – powinno wystarczyć. Odstrony dbałości o prywatność też tej usłudze zarzucić niczegonie można (brak logowania, płatności kryptowalutami), jest teżwygodna w użyciu (programy pocztowe na wszystkie systemy desktopowe i mobilne)oraz cenowo całkiem przystępna.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)