Flash odchodzi w niepamięć. Dziś używa go mniej niż 5% stron

Flash odchodzi w niepamięć. Dziś używa go mniej niż 5% stron

Flash odchodzi w niepamięć. Dziś używa go mniej niż 5% stron
Oskar Ziomek
19.04.2018 18:43

Technologia Flash sukcesywnie znika z kolejnych stron w Internecie. Najnowsze statystyki wskazują, że używana jest tylko na 4,9% wszystkich stron, na jakie można trafić. To duża różnica względem sytuacji sprzed lat. W 2011 roku Flash spotkać można było na niemal co trzeciej stronie w Sieci.

Dane statystyczne poznać można ze stron W3Techs. Jak widać, spadek popularności Flasha jest wyraźny, jednak nie powinien być powodem do zdziwienia. W ubiegłym roku producenci kolejnych przeglądarek zaczęli masowo rezygnować z domyślnego obsługiwania tej technologii, argumentując swoje decyzje bezpieczeństwem. Ostatecznie doczekaliśmy się także oficjalnego potwierdzenia zakończenia wsparcia Flasha przez Adobe przed końcem 2020 roku.

Popularność Flasha i innych języków w Internecie, źródło: W3Techs.
Popularność Flasha i innych języków w Internecie, źródło: W3Techs.

Równie ciekawe są statystyki prowadzone przez Google. Jak przypomina serwis Bleeping Computer, w firmie na początku roku sprawdzono ilu użytkowników przeglądarki Chrome odwiedza dziennie przynajmniej jedną stronę korzystającą z Flasha. Okazuje się, że w 2014 roku było to około 80% użytkowników, zaś w styczniu bieżącego roku już tylko mniej niż 8%.

Powody odchodzenia od technologii Flash związane są ściśle z bezpieczeństwem i popularyzacją innych rozwiązań, na czele z HTML5 oraz WebGL. Aplety Flash nie są już niezastąpione, zaś korzystanie z nich związane jest z używaniem wielu dziurawych wtyczek. Tym bardziej cieszy więc fakt, iż ta niegodna dziś zaufania technologia konsekwentnie coraz rzadziej stosowana jest w Internecie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)