Francuzi chcą opodatkować mobilne systemy operacyjne

Francuzi chcą opodatkować mobilne systemy operacyjne

29.12.2010 11:58, aktualizacja: 29.12.2010 15:18

Francuski rząd przymierza się do opodatkowania... systemów operacyjnych. Na razie tylko w urządzeniach przenośnych.

Już niedługo francuskie władze mogą wprowadzić kolejny podatek od technologii - tym razem wymierzony w tablety i inne urządzenia przenośne. Jak donosi Electronista, podatek wynosiłby 12 euro od każdego urządzenia, które korzysta z systemu operacyjnego nieużywanego w komputerach. Dotyczyłby zatem zarówno popularnych iPadów, jak i tabletów z Androidem. Podatek nie byłby natomiast pobierany od urządzeń z zainstalowanym systemem Windows. Proponowana ustawa zdaniem rządu ma być pomocą w walce z piractwem.

Głosowanie nad nowym podatkiem odbędzie się najprawdopodobniej 12 stycznia przyszłego roku. Francuska firma Archos zajmująca się między innymi produkcją tabletów z Androidem, już zapowiedziała wytoczenie sprawy sądowej, jeśli parlament przyjmie ustawę. Producent oskarża ustawodawcę o brak zrozumienia, jak działają tablety. Zdaniem Archos podatek w żaden sposób nie pomoże w walce z piractwem. Jak można w ogóle mówić, że tablet z Windowsem jest mniej odpowiedzialny za naruszanie praw autorskich, niż ten z Androidem? - pyta szef firmy, Henri Crohas.

To już kolejny kontrowersyjny projekt francuskich władz. Na początku tego miesiąca przyjęły one podatek od firm reklamujących się w Internecie. Będzie on obowiązywać od stycznia 2011 roku. Natomiast rok temu głośno było o ustawie antypirackiej, umożliwiającej między innymi odłączanie osób naruszających prawa autorskie od Sieci. Jakie będą kolejne pomysły rządu Francji?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)