Gdynia. Stracili tysiące złotych. Przestępcy podszywali się pod portal sprzedażowy

Gdynia. Stracili tysiące złotych. Przestępcy podszywali się pod portal sprzedażowy

Gdynia. Stracili tysiące złotych. Przestępcy podszywali się pod portal sprzedażowy
14.04.2021 12:08, aktualizacja: 14.04.2021 16:42

Jak poinformował PAP, powołując się na komunikat policji, oszuści wykorzystywali fałszywy portal sprzedażowy do wyłudzania danych kart kredytowych. Wielu mieszkańców Gdyni dało się nabrać, co naraziło ich na poważne straty finansowe.

Jak podała Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni w rozmowie z PAP, gdyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 36-letniego mieszkańca Gdyni, do którego na portalu sprzedażowym zgłosił się mężczyzna z zamiarem zakupu obuwia.

”Oszust doprowadził do przekazania informacji o numerze karty płatniczej, po czym wypłacił z konta pokrzywdzonego blisko 5 tys. zł. Policjanci przyjęli zawiadomienie i pracują nad ustaleniem sprawcy”, wyjaśnia Grunet. Jednak to nie jedyny przypadek oszustwa, jakie miało miejsce za pośrednictwem tego portalu.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158258976450686]

Trwa również postępowanie w sprawie zgłoszonej przez innego gdynianina, który za pośrednictwem tego portalu zawarł umowę wynajmu mieszkania i wpłacił zaliczkę na wskazane konto. Okazało się, że pod wskazanym adresem mieszkała inna rodzina, która nie zamierzała wynajmować lokalu i w ten sposób mężczyzna stracił prawie 2000 zł.

Takich przypadków w Gdyni było więcej, więc policja apeluje by osoby, które również padły ofiarą oszustwa, zgłaszały się. Grunert przypomina również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci, jak chociażby sprawdzanie opinii o sprzedających i kupujących. Jakiś czas temu publikowaliśmy również poradnik, jak nie dać się oszukać, robiąc zakupy w sieci.

”Przypominamy wszystkim, aby pilnowali swoich haseł dostępowych. Pamiętajmy, aby nie otwierać linków od obcych osób. Sprawdzajmy opinie o sprzedających i kupujących. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania”, tłumaczy Grunert i to jest absolutne minimum, o którym zawsze powinniśmy pamiętać, poruszając się w sieci.

*źródło: PAP *

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)