Gdzie są grzyby? Oto mapa występowania grzybów w Polsce

Gdzie są grzyby? Oto mapa występowania grzybów w Polsce

grzyby
grzyby
Źródło zdjęć: © WP
26.09.2021 10:21

Każdy chciałby wiedzieć, gdzie są grzyby. Polacy uwielbiają grzybobrania, lecz nie zawsze wieńczą je sukcesami. Mapa występowania grzybów w Polsce może pomóc w wyborze odpowiedniego dnia na wypad do lasu.

Kiedyś, by dowiedzieć się, gdzie są grzyby, konieczne było regularne spacerowanie po lesie lub zdawanie się na relacje innych grzybiarzy. Obecnie jest to łatwiejsze, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Interaktywna mapa występowania grzybów w Polsce pozwala na codzienne sprawdzanie sytuacji w okolicznych lasach bez konieczności wychodzenia z domu.

Serwis grzyby.pl oferuje mapę występowania grzybów na terenie całego kraju. W darmowej wersji można zobaczyć liczbę grzybów w przeliczeniu na osobogodzinę nałożoną na mapę Polski. Po kliknięciu w mapę można otrzymać bardziej szczegółowe informacje. Te są jednak dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników, a konto niestety nie jest darmowe.

Miesiąc korzystania z serwisu kosztuje 15 złotych. To dość dużo, jednak warto zwrócić uwagę, że cena maleje wraz z okresem, na który wykupujemy dostęp. Dziesięcioletnia subskrypcja kosztuje już tylko 190 złotych. Tym niemniej nie da się ukryć, że jak za tak nieskomplikowane narzędzie, cena jest względnie wysoka.

Przykładowa mapa występowania grzybów w Polsce
Przykładowa mapa występowania grzybów w Polsce© grzyby.pl

Ponadto aktywni grzybiarze nie powinni narzekać - za każde doniesienie o liczbie zebranych grzybów uzyskuje się 2 dodatkowe dni korzystania z serwisu. Za to, które zostanie wyróżnione, otrzymuje się dodatkowy tydzień. Można więc uznać, że miłośnicy grzybów opłacą abonament raz i wystarczy im to na całe życie.

Najlepsze informacje o grzybach ma społeczność

Innymi miejscami, gdzie warto regularnie zaglądać w poszukiwaniu informacji na temat występowania grzybów w danym rejonie, są grupy facebookowe dotyczące tej tematyki. Łatwo znaleźć grupy dotyczące grzybobrania ogólnie, grupy dotyczące identyfikacji znalezionych okazów, a także takie, które dotyczą poszczególnych województw. Społeczność raczej chętnie dzieli się informacjami na temat występowania grzybów.

Nie można zapominać też o teoretycznie najbardziej błahej możliwości, czyli zapytaniu swoich znajomych, którzy zbierają grzyby w tym samym rejonie, co my. Oni najlepiej będą wiedzieć, czy warto chodzić do lasu. Z drugiej strony - kto chce zebrać najwięcej, musi trzymać swoje miejscówki w tajemnicy.

Grzyby w mediach

Mapę występowania grzybów oferuje też serwis medianauka.pl. Trzeba jednak zaznaczyć, że sami twórcy serwisu podkreślają, że ma ona wyłącznie charakter poglądowy i mówi o miejscach, gdzie odbywają się grzybobrania. Aby wyświetlić mapę, należy wcisnąć napis "Mapa grzybów" znajdujący się pod samą mapą.

Lokalne media często przygotowują raporty odnośnie występowania grzybów w danym regionie. Warto przeglądać informacje tam zamieszczane, można dzięki temu w łatwy sposób dowiedzieć się o tym, że grzyby występują w okolicy konkretnej miejscowości w naszym powiecie, co może być dobrym początkiem na zaplanowanie udanego grzybiarskiego weekendu.

Pozyskiwanie tego typu informacji może być naprawdę wartościowe, nie tylko dla osób, które zbierając grzyby zarabiają na życie, ale także dla hobbystów, którzy planują wybrać się na grzybobranie. Jeśli raporty z ostatniego tygodnia nie napawają optymizmem, być może lepiej odczekać kilka dni przed wyjazdem do lasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)