Gdzie szukać darmowych zdjęć do wykorzystania? Sprawdź nową wyszukiwarkę Creative Commons

Gdzie szukać darmowych zdjęć do wykorzystania? Sprawdź nową wyszukiwarkę Creative Commons

Gdzie szukać darmowych zdjęć do wykorzystania? Sprawdź nową wyszukiwarkę Creative Commons
09.02.2017 13:37, aktualizacja: 09.02.2017 15:28

Organizacja Creative Commons uruchomiła wersję testową własnej wyszukiwarki obrazów. Pozwala ona znaleźć oczywiście prace na licencjach CC, czyli do wykorzystania za darmo z informacją o autorze, nie do celów komercyjnych, z możliwością przerabiania albo bez żadnych ograniczeń. Jeśli więc szukacie darmowych zdjęć na stronę, do pracy czy szkoły, to odpowiednie miejsce.

Obraz

Szef organizacji, Ryan Merkley, napisał przy okazji premiery wyszukiwarki, że potrzebne są narzędzia do wybierania, udostępniania i modyfikowania dzieł dostępnych na licencjach CC. Dzięki wyszukiwarce, udostępnionej przez Creative Commons, cyfrowe dobra będą łatwiej dostępne, choć to rozwiązuje tylko jeden z wielu problemów. Poprzednia wyszukiwarka organizacji notowała 600 tys. odwiedzin miesięcznie i wszyscy mają nadzieję, że będzie ich dużo więcej.

Organizacja zaczęła od obrazów, gdyż stanowią one połowę wszystkich dzieł dostępnych na licencjach CC, są też najczęściej wyszukiwanymi. Szacuje się, że w chwili uruchomienia wyszukiwarki zaindeksowanych było około 9,5 miliona obrazów. Z czasem pojawią się nowe repozytoria i kolejne typy mediów, ale przy tym organizacja chce współpracować z użytkownikami. W przygotowaniu jest na przykład możliwość wyszukiwania według kolorów, przeszukiwania własnych kolekcji i publicznych kolekcji innych użytkowników czy dodawanie tagów przez „zaufane” osoby.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wyszukiwarka pozwala oczywiście znaleźć obrazy na podstawie wpisanych słów kluczowych, przy czym wyszukiwanie może obejmować autora, tagi i tytuł zdjęcia. Do dyspozycji mamy kilka filtrów, w tym pozwalające wybrać licencję CC z możliwością wykorzystania do celów komercyjnych i z możliwością modyfikowania dzieła. Narzędzie pozwala też tworzyć listy obrazów do udostępniania.

Ponadto można wybrać, czy przeszukiwany będzie też Flickr i 500px, oraz zasoby muzeów, dostępne na Creative Commons. Można zajrzeć do holenderskiego Rijksmuseum, Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku i nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Warto tu dodać, że cyfrowe zasoby muzeum zostały udostępnione na licencji CC0 nie dalej jak 2 dni temu. Ponad 375 tysięcy obrazów z kolekcji trafiło do obiegu zupełnie za darmo, z możliwością wykorzystania komercyjnego i modyfikacji.

Są też inne wyszukiwarki

Porządna wyszukiwarka powinna znajdować się na stronie Creative Commons i nie ma lepszego miejsca dla takiego narzędzia. Nie zmienia to faktu, że do dyspozycji mamy już kilka podobnych wyszukiwarek. Zacząć wypada od Google'a i Flickra, które od dawna pozwalają wyszukiwać zdjęcia dostępne na licencjach CC i w domenie publicznej.

Obraz

Do wyszukiwania według barw świetnie nadaje się Visualhunt, gdzie można wybrać kolor, licencję i ewentualnie wpisać słowa kluczowe. Przykład poniżej pokazuje zdjęcia psów z kolorem zielonym. Co ciekawe, w szczegółach zdjęcia znajdziemy nie tylko licencję i dane o aparacie, ale też paletę barw. To idealne miejsce dla grafików.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Gdy mowa o wyszukiwaniu obrazów, nie sposób nie wspomnieć o jednym z moim ulubionych narzędzi – Tineye. Można dzięki niemu przeszukiwać zdjęcia dostępne na licencjach CC na Flickrze według kolorów oraz wykorzystać „odwrotne” wyszukiwanie obrazem, by znaleźć źródło danego zdjęcia. Często dzięki temu można dowiedzieć się, na jakiej licencji dostępny jest dany obraz i kto jest autorem, a także znaleźć obraz w większej rozdzielczości.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bardzo przyjemnym w użyciu narzędziem do wyszukiwania zdjęć jest Compfight, świetnie nadający się zarówno do przeszukiwania płatnych stocków, jak i zdjęć dostępnych na licencjach CC.

Obraz

Warto przeglądać też inne strony, głównie dostarczające darmowe zdjęcia stockowe, jak Openphoto, Foter, Pixbay, Pexels, Photopin, czy bardziej specjalistyczne Carpictures (tylko zdjęcia samochodów) i Animalphotos (tylko zwierzęta). Takich stron jest bardzo dużo i nie sposób wymienić wszystkich, ale warto znaleźć swoją ulubioną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)