GeForce RTX 3070 z 16 GB VRAM. Rosyjski modder pokazał, że to możliwe

GeForce RTX 3070 z 16 GB VRAM. Rosyjski modder pokazał, że to możliwe

fot. YouTube/VIK-On
fot. YouTube/VIK-On
Arkadiusz Stando
09.03.2021 13:35, aktualizacja: 11.03.2021 09:32

Znany rosyjski modder VIK-on przeprowadził kolejną udaną modyfikację karty graficznej. W ubiegłym miesiącu przerobił RTX 2070 na wersję z 16 GB VRAM, a tym razem wziął pod lupę ten sam model, ale następnej generacji. RTX 3070 z 16 GB pamięci działa fenomenalnie.

GeForce RTX 3070 to bardzo opłacalna karta graficzna biorąc pod uwagę stosunek ceny do wydajności. Oczywiście, o ile spojrzymy na cenę z dnia premiery. Dziś te karty są przerażająco drogie. Sam jako były właściciel RTX 2080 Ti chwalę sobie RTX 3070 za zbliżoną wydajność i mniejszy pobór mocy. Ale są też wady tego modelu. 8 GB VRAM to coraz częściej za mało, żeby grać w 4K przy maksymalnych ustawieniach, a szczególnie z ray tracingiem.

Najwyraźniej podobnego zdania był VIK-on, który postanowił sprawdzić, jak RTX 3070 sprawdziłaby się z podwójną dawką VRAM. Nikogo nie zaskoczy fakt, że to połączenie wypadło lepiej, niż w przypadku jego próby z RTX 2070. Przed obejrzeniem zalecamy, abyście nie wpadli na pomysł robić tego samego w domu. Proces modyfikacji sprzętu jest bardzo ryzykowny, nawet, jeżeli znacie się na rzeczy.

UPGRADE RTX 3070 16GB Palit gaming oc

VIK zaczął od zdjęcia chłodzenia karty graficznej. Następnie skorzystał ze stacji lutowniczej i podgrzewał moduły pamięci VRAM do 300 stopni Celsjusza. Dzięki temu lutowane połączenia puściły i mógł bezpiecznie usunąć obecne kości. Następnie podmienił je na moduły o dwukrotnie większej pamięci i ponownie przylutował. To było dość proste, ale później pojawił się większy problem ze zmianą rezystorów.

Po zakończeniu technicznej części eksperymentu, wszystko działało, ale tylko prawie dobrze. W programie GPU-Z system faktycznie wykrywa 16 GB pamięci. Niestety, pojawiały się problemy np. karta działała niestabilnie podczas wyświetlania obrazów 3D i powodowała zawieszanie się systemu. Problem leżał oczywiście w sterownikach do RTX 3070.

RTX 3070 z 16 GB VRAM – to działa, ale czy zobaczymy taki model w sklepach?

VIK skorzystał z programu EVGA Precision X, aby wymusić działanie karty na niższych częstotliwościach. Zapobieganie automatycznego overclockingu przełożyło się na niższy pobór mocy. To wystarczyło, aby rozwiązać wszystkie problemy z RTX 3070 i 16 GB VRAM. Tym samym youtuber dowiódł, że GA104 jest w stanie obsługiwać podwójną ilość pamięci.

Teraz pojawia się pytanie – czy zgodnie z wcześniejszymi plotkami, Nvidia szykuje RTX 3070 Ti/Super, z 16 GB VRAM? Tego nie wiemy, ale skoro jest to możliwe i pogłoski o wydaniu mocniejszego modelu nadal się pojawiają, to można mieć nadzieję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)