GeForce RTX wersja druga, czyli Nvidia po cichu odświeża starsze grafiki do laptopów

GeForce RTX wersja druga, czyli Nvidia po cichu odświeża starsze grafiki do laptopów

GeForce RTX wersja druga, czyli Nvidia po cichu odświeża starsze grafiki do laptopów
Piotr Urbaniak
10.04.2020 15:51, aktualizacja: 11.04.2020 13:15

Dokładnie 2 kwietnia na rynku ukazały się karty graficzne GeForce RTX 2080 Super oraz RTX 2070 Super, w wersji mobilnej. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec premier, a Nvidia zdecydowała się przy okazji odświeżyć inne modele z serii RTX 20. Po cichu.

Sprawa jest dość intrygująca. Oprócz oczywistych różnic w konfiguracji strukturalnej rdzenia, RTX 2080 Super oraz RTX 2070 Super oferują dwie zasadnicze nowości. Po pierwsze, mają niskonapięciowe pamięci GDDR6, które działają przy napięciu 1,25 V, a nie 1,35 V jak dotychczas. Po drugie, ich regulator zasilania pozwala na synchronizację z procesorem centralnym i ustawienie wspólnego budżetu energetycznego dla CPU i GPU.

Jak donosi ComputerBase, podobne usprawnienia można znaleźć nie tylko w nowych superach, ale także układach starszych, które doczekały się teraz odświeżonych wersji.

Obraz

GeForce RTX 2070 (N18-G1R) oraz GeForce RTX 2060 (N18E-G1-B), bo o nich tu mowa, również mają energooszczędne GDDR6. Ponadto, w przypadku tego drugiego wydatnie zwiększono dopuszczalny limit mocy, a mianowicie z 80 do 115 W. Według informacji dostępnych w sieci, przekłada się to na wyższe częstotliwości zegara taktującego w trybie turbo.

A jak poprawione karty rozpoznać? – zapytacie. Trzeba zweryfikować identyfikator rdzenia graficznego. Starsze wersje to N18E-G2, a także N18E-G1. Nowsze natomiast, jak już zostało wspomniane, odpowiednio, N18-G1R oraz N18E-G1-B.

Premiera laptopów z nowymi kartami graficznymi już 15 kwietnia. Co ciekawe, Nvidia twierdzi, że pomimo szalejącej pandemii i związanych z nią trudności logistycznych, sprzęt od razu pojawi się w sklepach. W Polsce ma być dostępny do kupienia m.in. w x-komie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)