GHA: Co szóste dziecko kupujące lootboksy przynajmniej raz okradło rodziców

GHA: Co szóste dziecko kupujące lootboksy przynajmniej raz okradło rodziców

GHA: Co szóste dziecko kupujące lootboksy przynajmniej raz okradło rodziców
Piotr Urbaniak
27.12.2020 10:36

Gambling Health Alliance to brytyjskie stowarzyszenie zajmujące się badaniem i zwalczaniem uzależnień od hazardu. Właśnie opublikowało ponury raport.

Według danych GHA, blisko jedna czwarta dzieci i młodzieży w wieku 11-16 lat wydaje pieniądze na tzw. lootboksy, czyli paczki z dodatkową zawartością w grach. Z tej grupy 15 proc. przyznaje się do kradzieży pieniędzy rodzicom, 11 proc. do korzystania z cudzych kart kredytowych, a 9 proc. do pożyczania środków od dorosłych.

Stowarzyszenie przedstawia przy tym trzy przypadki na tyle skrajne, że chcąc spłacić kartę, rodzice musieli wziąć kredyt pod zastaw hipoteki.

Jak czytamy w raporcie, w samej Wielkiej Brytanii rocznie wydawane jest na lootboksy 750 mln funtów (ok. 3,74 mld zł), a wiele z tych zakupów dokonują nieletni. Nierzadko uciekając się do kradzieży, co podkreślono.

Zdaniem GHA jest to koronny argument przemawiający za wpisaniem skrzynek na listę gier hazardowych, nad czym debatuje obecnie brytyjski parlament.

– Nasze badania dają do zrozumienia, że chęć zdobywania lootboksów jest na tyle silna, iż wielu ucieka się do żebrana, pożyczek lub kradzieży – podsumowuje prezes GHA, Duncan Stephenson. Określa też skrzynki mianem formy manipulacji.

We wrześniu brytyjska minister cyfryzacji Caroline Dinenage wezwała rząd do uregulowania kwestii lootboksów, przedstawiając podobne argumenty. Dyskusje jednak wciąż trwają.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)