Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Informacje pół miliarda użytkowników ujawnione

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Informacje pół miliarda użytkowników ujawnione

(Źródło: Flickr/Anthony Quintano/ Lic. CC-BY
(Źródło: Flickr/Anthony Quintano/ Lic. CC-BY
Łukasz Michalik
03.04.2021 22:54

Tak wielkiego wycieku danych jeszcze nie było. Z serwerów Facebooka wykradziono informacje o ponad pół miliarda użytkowników. Wśród poszkodowanych są liczni Polacy.

533 miliony rekordów. Oto skala ataku cyberprzestępców, którzy wzięli na cel Facebooka. Ich ofiarą padła ogromna baza danych, zawierająca informacje o użytkownikach największej platformy społecznościowej świata.

Jak wynika z ujawnionych informacji, łupem cyberprzestępców padły całkiem obszerne dane. Są to imiona i nazwiska, indywidualne ID przypisywane przez Facebooka każdemu użytkownikowi, daty urodzenia, informacje o lokalizacji, a w niektórych przypadkach także adresy e-mail i dane biograficzne.

Wiadomo również, jak wygląda kwestia geograficznego rozkładu ukradzionych danych. Dotyczą one obywateli 106 krajów. W grupie tej znalazły się 32 mln Amerykanów, 11 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii, a także 2,6 mln użytkowników z Polski.

To – niestety – ważna i niepokojąca informacja. Tak szczegółowe dane mogą pozwolić cyberprzestępcom na skuteczne podszywanie się pod użytkowników, różne próby włamań czy wyłudzeń.

Dane te najprawdopodobniej wyciekły już w styczniu i były za opłatą oferowane zainteresowanym. Obecnie są już dostępne za darmo na jednym z forów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (247)