GitHub ułatwia wybór licencji dla otwartoźródłowego projektu

18.07.2013 14:46, aktual.: 18.07.2013 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybór licencji nie jest prostym zadaniem nawet dla otwartoźródłowego projektu. Nie wystarczy udostępnić kod w Sieci, trzeba jeszcze zastanowić się, na co chcemy pozwolić innym. Programistom, którzy nie są biegli w kwestiach licencji, na pomoc przychodzi stworzony przez GitHub serwis ChooseALicence.com. Opisy są, co prawda, dostępne tylko w języku angielskim, ale są bardzo proste i przystępnie podkreślają podstawowe cechy otwartoźródłowych licencji. Jest to w pewnym stopniu reakcja na krytykę ze strony użytkowników, którzy nie zawsze byli zadowoleni z tego, że serwis nie przypomina im o warunkach, na jakich udostępniany jest tam domyślnie kod.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Poza trzema najpopularniejszymi — MIT (prosta i dająca szerokie możliwości), Apache (szanująca patenty) i GPL (wymuszająca udostępnianie wszelkich poprawek) — można sprawdzić także, na co pozwalają i czego zabraniają Affero GPL, Mozilla Public License, BSD 2-Clause, Artistic License, LGPL czy brak licencji (Public Domain). Opisy zostały przygotowane z myślą o użytkownikach repozytoriów na GitHubie, ale mogą przydać się również innym.

GitHub przypomina także, że nawet nie wybierając licencji, jeśli publikujemy kod w tym repozytorium, akceptujemy jego warunki użytkowania, które z definicji dają pewne prawa innym użytkownikom — przede wszystkim przeglądanie i kopiowanie własnego repozytorium. Na samym serwisie również zaszły zmiany — przy tworzeniu repozytorium pojawiły się opcje wyboru licencji. Odpowiednie pliki zostaną do projektu dodane automatycznie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)