God Save the Queen – w Wielkiej Brytanii dostęp do Sieci powszechnym prawem

God Save the Queen – w Wielkiej Brytanii dostęp do Sieci powszechnym prawem19.02.2015 15:56
God Save the Queen – w Wielkiej Brytanii dostęp do Sieci powszechnym prawem

Izba Lordów brytyjskiego parlamentu opublikowała sprawozdanie z ostatniej sesji, podczas której podjęto znaczącą decyzję dotyczącą Internetu. Otóż wkrótce w Wielkiej Brytanii Sieć jako element infrastruktury komunikacyjnej będzie posiadał status użyteczności publicznej, do której dostęp jest gwarantowany każdemu Brytyjczykowi jako prawo.

Uchwała Izby Lordów jest spowodowana zauważeniem przez jej członków konieczności zaktualizowania obowiązującego w Wielkiej Brytanii prawa. Celem ma być sukcesywne zmniejszanie liczby mieszkańców nieposiadających dostępu do Internetu. Wykluczenie cyfrowe jest bowiem w długoterminowej perspektywie postrzegane przez rząd jako zagrożenie dla pozycji Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej.

350131530129237953

Na początku 2015 roku firma Ookla sporządziła raport dotyczący dostępu do szerokopasmowego połączenia z Internetem w europejskich stolicach. Spośród 33 miast Londyn uplasował się pod tym względem na 26. pozycji. Nie jest to szczególnie imponujący wynik, jak na jedną z największych gospodarek świata. Taki stan rzeczy może być między innymi spowodowany niechęcią dostawców Internetu do inwestowania w nieopłacalną dla nich na brytyjskim rynku infrastrukturę światłowodową.

Oczywiście od uchwalenia ustawy do zauważalnych rezultatów, które jakkolwiek wpłyną na życie obywateli daleka droga, której z pewnością nie skrócą zbliżające się wybory parlamentarne. Bardziej istotna jest sama tendencja, do nadawania zaawansowanej technice tak istotnego statusu nawet wśród konserwatywnych Brytów. Być może uchwała Izby Lordów istotnie wpłynie na decyzje rządów innych państw, które za przykładem Albionu, dostrzegą w powszechności dostępu do Internetu czynnik decydujący o statusie cywilizacyjnym państwa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)