Google chce twojego bezpieczeństwa – dwustopniowa weryfikacja wygodniejsza

Google chce twojego bezpieczeństwa – dwustopniowa weryfikacja wygodniejsza

Google chce twojego bezpieczeństwa – dwustopniowa weryfikacja wygodniejsza
21.06.2016 17:17, aktualizacja: 21.06.2016 20:33

Stałym elementem zdecydowanej większości poradników dotyczących bezpieczeństwa w Sieci jest korzystanie z dwustopniowej weryfikacji (2FA). O ile gwarantuje ona dodatkową warstwę bezpieczeństwa, to jednak mniej uświadomieni użytkownicy podchodzą do jej wykorzystywania z dużą dozą sceptycyzmu. Google wprowadziło nowość, która ma to zmienić.

Gwoli przypomnienia – dwustopniowa weryfikacja tożsamości polega na braniu pod uwagę dwóch czynników podczas identyfikowania tożsamości użytkownika, który planuje uzyskać dostęp do konta. Dla przykładu: konieczne jest nie tylko wprowadzenie poprawnego hasła, ale także na przykład odpowiedzenie na dodatkowe pytanie, aby uzyskać dostęp.

Obraz

Jak nietrudno się domyślić, nie znajduje to szczególnego zainteresowania wśród użytkowników, gdyż odczuwalnie wydłuża proces uzyskiwania weryfikacji. Nawet w sytuacji, kiedy drugi czynnik stanowi podanie PIN-u ze sparowanego smartfonu, to i tak konieczne jest posiadanie go wciąż pod ręką.

Wprowadzona przez Google nowość w logowaniu do konta z wykorzystaniem dwustopniowej weryfikacji tożsamości ma znacznie uprościć cały proces, przede wszystkim, aby go spopularyzować. Odtąd bowiem, choć nie rozwiązuje to kwestii konieczności posiadania przy sobie smartfonu, wystarczy jedno pacnięcie, by przejść drugi czynnik.

Obraz

Google zrezygnowało bowiem z wykorzystywania kodów. W trakcie próby logowania, użytkownik, który skonfigurował wcześniej swoje ustawienia konta pod kątem 2FA, zobaczy jedynie na wyświetlaczu swojego urządzenia mobilnego prosty komunikat informujący o próbie logowania.

Następnie wystarczy tylko potwierdzić próbę lub odmówić dostępu. Trzeba przyznać, że w ten sposób wykorzystywanie dwustopniowej weryfikacji na kontach Google stało się znacznie szybsze. Funkcję można skonfigurować w ustawieniach prywatności konta Google. Nowość jest dostępna zarówno na Androida, jak i na iOS-a i wymaga oczywiście zainstalowanej aplikacji Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)