Google Chrome czeka zmiana. Pożegnajmy kłódkę

Chrome usunie znany symbol
Chrome usunie znany symbol
Źródło zdjęć: © dobreprogramy

04.05.2023 10:51, aktual.: 04.05.2023 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google planuje wprowadzić zmianę w Chrome. Z przeglądarki zniknie dobrze znany symbol kłódki. Zamiast niego pojawi się nowa ikona, która ponoć ma być bardziej czytelna dla użytkowników.

Google Chrome czeka zmiana w kontekście znanego od lat symbolu kłódki, pojawiającej się w na pasku adresu strony. Choć wydawało się, że większość internautów zdaje sobie sprawę z tego, co ona symbolizuje, wcale nie jest to oczywiste.

Ikona zamkniętej kłódki przede wszystkim może mylnie sugerować, że strona, z której korzysta internauta, jest bezpieczna. Jak czytamy na blogu Chromium - prawie wszystkie strony phishingowe wykorzystują HTTPS, który powoduje wyświetlenie się zamkniętej kłódki przy adresie. Co więcej, z badań Google przeprowadzonych w 2021 r. wynika, że tylko 11 proc. badanych jest w stanie prawidłowo wskazać, co oznacza ikonka kłódki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak świadomości na temat tego, co oznacza ikona kłódki, jest powszechny. Na blogu Chromium zaznacza się, że nawet FBI w swoich wytycznych informuje, że występowanie takiego symbolu nie jest jednoznaczne z bezpieczeństwem danej strony internetowej.

Google zastąpi ikonę kłódki

W związku z brakiem jasności na temat znaczenia symbolu kłódki, Google ma zamiar go zastąpić. Niebawem zamiast wykorzystywanej od lat ikony w przeglądarce Chrome pojawić ma się ikona "ustawień". Jak czytamy na blogu Chromium, będzie ona sugerować możliwość kliknięcia i nie będzie błędnie sugerować, że przeglądany serwis jest bezpieczny.

  • Stara ikona - kłódka
  • Nowa ikona, która zastąpi kłódkę
[1/2] Stara ikona - kłódkaŹródło zdjęć: © Blog Chromium

Ikona kłódki zostanie zastąpiona w wersji przeglądarki na komputer i na urządzenia z systemem Android. W systemie iOS kłódki nie dało się kliknąć, w związku z czym zostanie ona po prostu usunięta. Jednocześnie na wszystkich platformach witryny korzystające z http będą oznaczane jako niebezpieczne.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)