Google Image Swirl - nowe spojrzenie na wyszukiwanie obrazów

Google Image Swirl - nowe spojrzenie na wyszukiwanie obrazów

19.11.2009 12:24, aktualizacja: 19.11.2009 12:51

Google Labs udostępniło kolejną interesującą usługę, tym razem związaną z wyszukiwaniem grafik. Google Image Swirl to usługa w fazie eksperymentalnej ale efekty już mogą robić wrażenie.

Obecnie wyszukiwanie obrazów w Googlach generuje wyniki analogicznie to wyników wyszukiwania tekstowego, jest to lista miniatur plików graficznych związanych z zapytaniem. Image Swirl może zasadniczo odmienić zasady przeszukiwanie zasobów obrazów w sieci poprzez Google.

Wyniki wyszukiwania poprzez Image Swirl prezentowane są w postaci zestawów miniatur w różny sposób tematycznie powiązanych z zapytaniem. Wybranie jednego zbioru generuje prezentacje kolejnych obrazów powiązanych tematycznie, powiązania są przejrzyście oznaczone w ramach swego rodzaju koła zależności. Pozwala to w sposób intuicyjny zawężać wynik wyszukiwania. W efekcie może to wyglądać przykładowo w ten sposób, że w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę np. miasta, pojawiają się wówczas odpowiednie miniatury, wybieramy taką która prezentuje ciekawy obiekt architektoniczny, pojawiają się kolejne obrazy np. stare fotografie, najnowsze fotografie, nocne zdjęcia czy obrazy związane z tymże obiektem itd...

Google Image Swirl funkcjonuje na razie w ramach jedynie ok. 200 tys. zapytań w związku z czym aby obejrzeć zasady działania usługi zaleca się skorzystanie z sugerowanych na stronie projektu haseł. Wśród funkcjonujących zapytań znalazły się jednak m. in. większe polskie miasta i sporo innych polskojęzycznych haseł, jest się więc czym pobawić.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)