Google na celowniku Federalnej Komisji Handlu

05.04.2011 13:09, aktual.: 05.04.2011 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dominacja firmy Google na rynku wyszukiwarek internetowych wzbudza niepokój nie tylko Microsoftu. Najprawdopodobniej sprawie przyjrzy się niedługo Federalna Komisja Handlu (FTC).

Google został niedawno oskarżony o praktyki monopolistyczne przez Microsoft. Prawnicy firmy z Redmond złożyli oficjalną skargę do Komisji Europejskiej. Możliwe, że także w Stanach Zjednoczonych działalnością twórcy wyszukiwarki Google zajmie się wymiar sprawiedliwości. Zdaniem Bloomberga tematem może zająć się FTC, czeka tylko na decyzję Departamentu Sprawiedliwości w sprawie przejęcia firmy ITA. Już wcześniej, bo w styczniu tego roku, pojawiały się informacje, że transakcja nie podoba się organom antymonopolowym na całym świecie.

Google ogłosił, że chce kupić ITA w lipcu 2010. To światowy lider w oprogramowaniu dla branży turystycznej. Przeciwko przejęciu szybko zaczęły protestować liczne firmy, w tym... Microsoft. Ich zdaniem przejęcie doprowadzi do powstania monopolu. Zdaniem Keitha Hyltona, profesora prawa z Boston University School of Law, jeżeli FTC i Departament Sprawiedliwości zajmą się sprawą, może ona nawet osiągnąć rozmiar podobnego śledztwa ponad 10 lat temu, a dotyczącego Microsoftu. Przejęciu ITA przygląda się już Departament Sprawiedliwości, badania jednak nie zostały jeszcze ukończone.

Obecnie około 66% wyszukiwań w Internecie w USA odbywa się za pośrednictwem Google. W Europie cyfra ta jest jeszcze większa. Zajęcie się zagadnieniem domniemanych praktyk monopolistycznych firmy z Mountain View rozważają także sądy stanowe w Ohio i Wisconsin. Jeżeli FTC zdecyduje się zbadać przejęcie ITA, Google mogą czekać spore trudności.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)