Google ograniczy dostęp do Androida?

Google ograniczy dostęp do Androida?

31.03.2011 16:45

Możliwe, że firma Google przygotowuje się do ograniczenia dostępu do kodu znanego z otwartości Androida.

Dotychczas Android znany był z otwartego kodu, co cieszyło nie tylko zwolenników otwartego oprogramowania, ale również deweloperów i producentów smartfonów. Mogli oni ingerować w system, dopasowując go do swojego sprzętu, bądź wprowadzając własne ulepszenia. Możliwe, że wkrótce się to skończy. Zdaniem Bloomberga, Google ma już dosyć chaosu i fragmentaryzacji swojego oprogramowania. Firmy, które będą chciały uzyskać dostęp do Androida, będą musiały najpierw przedstawić szczegółowe plany zmian, jakie chcą wprowadzić w systemie. Jeżeli nie zostaną one zatwierdzone przez zespół Andy’ego Rubina, żadne modyfikacje nie będą możliwe.

Oczywiście producenci sprzętu i deweloperzy mogą poczekać na publikację kodu źródłowego w ramach Android Open Source Project. W praktyce jednak mogłoby to oznaczać kilkutygodniowe, a nawet miesięczne opóźnienia. Jeżeli na przykład Samsung nie zgodziłby się na zatwierdzenie zmian przez Google’a, a Motorola tak, musiałby długo czekać na publikację kodu. A to mogłoby osłabić pozycję producenta smartfonów w walce o klientów.

Jeżeli informacje się potwierdzą, Androida w najbliższym czasie czeka mała rewolucja. Dzięki takiemu ruchowi oprogramowanie firmy z Mountain View zbliżyłoby się do iOS czy Windows Phone 7. Jednym z atutów systemu firmy Google była dotychczas oprócz bezpłatności, także otwartość na zmiany. Ma to zarówno swoje dobre jak i złe strony. Producenci mogą wprowadzać daleko idące zmiany, z drugiej strony niekiedy wiąże się to z wdrażaniem niepotrzebnych modyfikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)