Google Personal Safety z wykrywaniem wypadków dla telefonów Pixel. Nieoficjalne APK

Google Personal Safety z wykrywaniem wypadków dla telefonów Pixel. Nieoficjalne APK

Pomagające przy wypadkach Google Personal Safety w nieoficjalnych APK. Lepiej ich nie pobierać. (fot. Shutterstock, Dmitry Kalinovsky)
Pomagające przy wypadkach Google Personal Safety w nieoficjalnych APK. Lepiej ich nie pobierać. (fot. Shutterstock, Dmitry Kalinovsky)
02.10.2019 13:01, aktualizacja: 17.10.2019 00:01

Dopiero co włączono funkcję pomocną przy wypadkach samochodowych Personal Safety dla Google Pixel i to w ograniczonym zakresie, a mamy bardziej szczegółowy opis, w jaki sposób usługa miałaby działać. Można też podobno wymusić instalację na swoim Pixelu.

Ograniczona dostępność okazją do cyberataku

Już wczoraj pisaliśmy o dostępności aplikacji Personal Safety na bardzo ograniczonej liczbie urządzeń. To tylko telefony Google Pixel, ale wyłącznie dla USA, ponadto funkcja i tak przesiewa potencjalnych użytkowników z tej puli, więc ciężko się załapać. W sieci pojawiają się różne miejsca, gdzie można nieoficjalnie pobrać plik APK i tym samym wymusić instalację na podobno każdym smartfonie Google Pixel z Androidem 10.

Pamiętajmy, że nie są to oficjalne paczki Google i mogą zawierać szkodliwy kod. Poza tym jest bardzo możliwe, że mając Pixela poza Stanami Zjednoczonymi i tak usługa nie będzie poprawnie funkcjonować. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać zainteresowanie trudno dostępną aplikacją i chcieć ugrać coś dla siebie publikując jej wersje z doklejonym złośliwym kodem (albo i gołe wirusy w rzekomych APK z Personal Safety).

Personal Safety powiadomi służby lub przyjaciół

Personal Safety dla Google Pixel ma dwa główne działania. Wykrywanie wypadków z powiadomieniem odpowiednich służb i dzielenie się komunikatami alarmowymi. Jeśli według danych zbieranych przez aplikację doszło do wypadku, to włączy się alarm dźwiękowy na telefonie. Brak reakcji (czyli potencjalna niebezpieczna sytuacja, gdzie kraksa mogła mieć faktycznie miejsce i nie możemy dotknąć smartfonu) będzie wiązał się z poinformowaniem służb ratunkowych. Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób program stwierdza, że wypadek miał miejsce.

Funkcja komunikatów bezpieczeństwa w Personal Safety jest bardziej jasna. Dzięki niej można szybko wysłać wiadomość alarmową do wybranego lub wszystkich kontaktów ze specjalnie przygotowanej do tego celu listy. I to bez odblokowania Pixela. SMS zawiera też link do Google Maps z dokładnymi współrzędnymi.

Niewątpliwie takie funkcje mogą pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach i nie tylko tam, ale to zastanawiające, jak działa mechanizm wykrywania wypadków. Czy telefon ciągle nasłuchuje otoczenia i monitoruje czujniki ruchu? Jakie dane są na bieżąco synchronizowane? A może całość odbywa się na samym Pixelu i dopiero wynik wypadku jest wysyłany? Same aktualne dane, czy nawet historia? Na razie to otwarte pytania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)