Google Play Instant dostępne. Błyskawiczne gry i aplikacje bez konieczności instalacji

Google Play Instant dostępne. Błyskawiczne gry i aplikacje bez konieczności instalacji

Google Play Instant dostępne. Błyskawiczne gry i aplikacje bez konieczności instalacji
19.03.2018 18:50, aktualizacja: 19.03.2018 20:29

Instant Apps to pomysł Google znany od niemal dwóch lat, jego zarys i pierwsze prototypy były zaprezentowane podczas konferencji Google I/O 2016. Potem sprawa nieco przycichła, jednak w końcu dla deweloperów uruchomiono zamknięte testy, a w lutym zeszłego roku można było poznać pierwsze efekty ich pracy. Dziś, podczas Game Developers Conference, Google ogłosiło oficjalne udostępnienie pierwszych gier Instant w sklepie Play.

Gwoli przypomnienia – aplikacje Instant to efekt dzielenia aplikacji na moduły odpowiadające im konkretnym funkcjom. Przed dwoma laty Google podzieliło się swoimi spostrzeżeniami, według których zwiększa się liczba aplikacji, jednak nie liczba scenariuszy, w której potrzebna jest ich pełna funkcjonalność. Podawano wówczas przykład systemu parkometrów w mieście, który odwiedza użytkownik. Po zeskanowaniu kodu QR może on jednorazowo opłacić postój, nie musząc w tym celu pobierać całej aplikacji obsługującej miejski system. Więcej przeczytacie w naszym artykule Android Instant Apps coraz popularniejsze. Jak z nich korzystać?

Obraz

Wciąż jednak niewiele jest aplikacji, które zostały przez deweloperów do tego przygotowane. W Google Play jest ich zaledwie kilka. Teraz sklep zyskał nową kategorię z aplikacjami Instant, w której jednak znalazły się wyłącznie gry. Znów jednak jest ich niewiele, bo zaledwie sześć, i są to dość popularne tytuły: Clash Royale, Final Fantasy XV: A New Empire czy Mighty Battles. Po przejściu do strony gry, oprócz standardowego przycisku, użytkownik zobaczy także przycisk Spróbuj teraz. Wystarczy go kliknąć, by po chwili można było przetestować fragment gry.

Obraz

W przypadku Mighty Battles instalacja potrwała maksymalnie dziesięć sekund, trzeba zatem przyznać, że różnica w stosunku do standardowej wersji gry jest odczuwalna. Zwłaszcza że chodzi przecież o gry – często dla zabicia czasu chcemy po prostu pograć kilka, a nie czekać aż z Google Play pobiorą się setki megabajtów, a następnie aplikacja się zainstaluje. Aplikacje błyskawiczne zapowiadają się (już od dwóch lat!) świetnie, jednak wciąż mają dużą wadę – jest ich zwyczajnie bardzo mało.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)