Google porzuca cenzurę w Chinach

Google porzuca cenzurę w Chinach

17.03.2010 11:33

Historyczne wydarzenie w dziejach chińskiego Internetu. Jak zauważyła redakcja MSNBC, Google - zgodnie z zapowiedziami - odstąpił od cenzurowania swojej wyszukiwarki. Od dzisiaj Chińczycy mogą dowiedzieć się o największych zbrodniach komunistycznego systemu, w tym o masakrze na placu Tiananmen.

Przez lata Google współpracował z chińskim rządem w ograniczaniu dostępu obywateli tego kraju do wiadomości. Dzisiaj uległo to zmianie. Chińczycy wreszcie mogą znaleźć w Sieci informacje na temat Dalajlamy, ruchów niepodległościowych w Tybecie, a także praw człowieka pogwałcanych przez pekiński rząd. Google zapowiedział wycofanie się z cenzurowania materiałów po atakach chińskich cyberprzestępców na jego firmę - pisaliśmy o tym szerzej w lutym. Aby przekonać się o zmianach wprowadzonych przez Google’a, wystarczy odwiedzić chińską wersję wyszukiwarki.

Odejście od cenzurowania materiałów w Chinach nie oznacza, że Google ma zamiar wycofać się z tego kraju. Nie zmieniliśmy naszych działań w Chinach - powiedział w wywiadzie dla serwisu MSNBC Scott Rubin, rzecznik firmy. Google.cn to obecnie ponad 35% chińskiego rynku wyszukiwarek internetowych. Jednak zdaniem pekińskiego rządu nieprzestrzeganie praw przez Google’a doprowadzi do zamknięcia wyszukiwarki w Chinach. Ostro na wiadomość o zamknięciu Google.cn zareagował minister przemysłu Li Yizhong. Stwierdził on, że Google będzie musiał ponieść tego konsekwencje. Wyszukiwarka zostanie najprawdopodobniej zablokowana przez chińskie władze w ciągu najbliższych dni.

Z pełną treścią artykułu na temat Google.cn można zapoznać się na stronach MSNBC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)