Google pozwala posłuchać nagrań własnego głosu zebranych przez Google Now

Google pozwala posłuchać nagrań własnego głosu zebranych przez Google Now

Google pozwala posłuchać nagrań własnego głosu zebranych przez Google Now
13.10.2015 16:43

Nikogo już nie dziwi fakt, że korporacje branży IT masowo zbierają i wykorzystują dane zgromadzone podczas aktywności swoich użytkowników. Ci zaś w większości ochoczo przystali na propozycję świadczenia bezpłatnych usług wysokiej jakości kosztem swojej prywatności. Niewielu jednak korzysta z możliwości oferowanych przez Google – firma udostępnia wgląd do danych zebranych za pomocą asystenta Google Now.

W ostatnim czasie Google udostępniło między innymi w Mapach narzędzie pozwalające na prześledzenie swojej lokalizacji. Dostępna jest jednak jeszcze jedna opcja – na stronie history.google.com można uzyskać dostęp do wszystkich komend, jakie wydało się kiedykolwiek asystentowi głosowemu Google Now w urządzeniach z systemem Android. Cała działalność jest uporządkowana chronologicznie.

Obraz

Oprócz transkrypcji komend dostępna jest także możliwość ich przesłuchania. Usłyszenie własnego głosu mocno stymuluje wyobraźnię w próbach przedstawiania sobie, jak wiele informacji o przeciętnym użytkowniku gromadzą firmy z branży IT. Oczywiście aby zyskać dostęp do historii korzystania z Google Now trzeba się zalogować, a na samej stronie widoczny jest komunikat, który stara się go przekonać, że dostęp do poufnych informacji ma tylko sam zainteresowany. Jego treść wspaniale prezentuje się po skorzystaniu z Tłumacza Google: you're in control zostało bowiem całkiem adekwatnie przełożone jako jesteś w kontroli.

Obraz

Najważniejszy jest jednak fakt, że serwis oferuje nie tylko możliwość przeglądania historii, ale także jej usunięcie. Dostępna jest bowiem opcja wymazania śladów swojej działalności w usłudze Google Now zarówno w określonych ramach czasowych, jak i w całości.

Uruchomienie podobnego serwisu daje Google możliwość zastosowania dość złożonej socjotechniki. Z jednej strony, w odróżnieniu od innych korporacji, Google może dumnie pochwalić się transparentnością – w końcu udostępnia użytkownikom dotyczące ich dane, które przechowuje, a w dodatku pozwala je usuwać. Zapewne na zawsze w sferze domysłów pozostanie jednak kwestia czy wyczyszczenie historii komend wprowadzanych do Google Now poskutkuje czymkolwiek innym, niż ich ukryciem na stronie history.google.com.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)