Google przegrywa w sporze o patenty - zapłaci 5 mln dolarów

22.04.2011 12:05, aktual.: 22.04.2011 23:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google przegrał przed teksańskim sądem spór o naruszenie patentów linuksowych. Zgodnie z wyrokiem sądu musi zapłacić 5 mln dolarów.

Spór toczył się między firmami Google i Bedrock Computer Technologies o naruszenie niektórych patentów związanych z systemem Linux. Zarzuty związane były z jądrem Linuksa, a dotyczyły bezpośrednio systemu Android wykorzystywanego w smartfonach i innych urządzeniach przenośnych. Google naruszył między innymi patent nr 5893120 zarejestrowany w 1997 roku, a obejmujący metody do przechowywania i wyszukiwania informacji przy użyciu funkcji mieszających. Jak czytamy w wyroku, oskarżony, spółka z Mountain View, został uznany za winnego i ukarany grzywną w wysokości 5 mln dolarów.

Bedrock Computer Technologies w 2009 roku oprócz firmy Google podobne pozwy skierował przeciwko takim spółkom jak Softlayer, CitiWare, MySpace, Amazon.com, PayPal, AOL czy Yahoo!. W sprawę zaangażowany był też Red Hat, którego część klientów została pozwana do sądu przez Bedrock Computer Technologies. Wyrok dotyczący firmy Google jest dopiero pierwszym z szeregu werdyktów, które wyda w najbliższym czasie teksański sąd.

O ile sama kwota nie będzie wielkim wydatkiem dla firmy kierowanej przez Larry’ego Page’a, o tyle wyrok może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych procesów w Stanach Zjednoczonych. Jak słusznie zauważa analityk Florian Mueller na swoim blogu, wyrok może wpłynąć zarówno na wielkie firmy korzystające z rozwiązań linuksowych, jak i zwykłych użytkowników. Możliwe, że Google będzie zmuszony do modyfikacji jądra Linuksa wykorzystywanego w Androidzie, aby uniknąć kolejnych pozwów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)