Google Sklep Play: te 3 aplikacje kradną dane. Usuń je z telefonu

Google Sklep Play: te 3 aplikacje kradną dane. Usuń je z telefonu

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
14.10.2021 12:08

Użytkownicy Androida po raz kolejny muszą sprawdzić, czy nie korzystają z programów, które mogą im zagrażać. Badacze bezpieczeństwa zidentyfikowali 3 szkodliwe aplikacje, które potrafią kraść dane logowania do Facebooka, ale to nie wszystko.

Kiedy dane zostaną już przejęte, szkodliwe aplikacje na Androida są w stanie w imieniu ofiary uruchamiać kampanie reklamowe w serwisie społecznościowym, a tym samym narazić poszkodowanego na dodatkowe koszty. Co ciekawe, wszystkie 3 zidentyfikowane szkodliwe aplikacje w Sklepie Play to edytory zdjęć - podaje BleepingComputer.

Problemem jest intencjonalne działanie twórców, którzy wykorzystali system logowania danymi do serwisu społecznościowego. Użytkownik Androida, który chce skorzystać z programu, musi się do niego "zalogować danymi z Facebooka" i tak też się dzieje, ale login i hasło przy okazji są przejmowane i wykorzystywany dalej przez szkodliwy kod.

Najświeższa wykryta szkodliwa aplikacja
Najświeższa wykryta szkodliwa aplikacja© Bleeping Computer

Najświeższa odkryta aplikacja na Androida, która wykorzystuje taki mechanizm, nie jest jedyną na rynku. Wcześniej odkryto dwie inne, które również były dostępne w Sklepie Play dla każdego. Zagrożeni są więc także ci użytkownicy, którzy nie instalują aplikacji z nieznanych źródeł.

Użytkownicy Androida muszą więc upewnić się, czy w telefonie nie mają następujących szkodliwych aplikacji (a jeśli mają - od razu je odinstalować):

  • Blender Photo Editor - Easy Photo Background Editor
  • Magic Photo Lab - Photo Editor
  • Pix Photo Motion Edit 2021

Wszystkie opisywane programy zainstalowano w smartfonach łącznie kilkaset tysięcy razy. Polska nie jest w czołówce państw, gdzie są popularne, ale mimo to wiele osób może z nich korzystać. Co istotne, nawet jeśli Google usunie wszystkie szkodliwe programy ze Sklepu Play, nie anuluje to problemu dla użytkowników. Jeśli aplikacja została wcześniej zainstalowana w smartfonie, o jej usunięcie trzeba zadbać samemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)