Google umożliwi wyłączenie geolokalizacji z Wi-Fi w Europie

Google umożliwi wyłączenie geolokalizacji z Wi‑Fi w Europie

14.09.2011 12:59

Google ugiął się pod presją europejskich urzędników. Firma zgodziła się umożliwić rezygnację z usług geolokalizacji na podstawie adresów Wi-Fi.

Firma z Mountain View od dłuższego czasu krytykowana jest za zbierania informacji na temat lokalizacji użytkowników swoich usług. Dotyczy to nie tylko osób korzystających z urządzeń z Androidem, ani też zbierania danych do Street View. Google wprowadza do coraz większej puli swoich aplikacji i usług lokalizację użytkownika na mapie. Ponieważ nie zawsze udaje się to za pomocą sygnału GPS firma wykorzystuje także adresy punków dostępowych Wi-Fi w zasięgu urządzenia, co nie spodobało się europejskim urzędnikom. Postanowili oni zbadać sprawę i stwierdzić, czy Google nie narusza w ten sposób prywatności internautów. Teraz zaś nakazano twórcy Androida umożliwienie ukrywania swoich danych.

Gogole w tekście opublikowanym na oficjalnym blogu broni idei zbierania danych na temat użytkowników. Jak stwierdził Peter Fleischer, firmie nie zależy na śledzeniu internautów, a jedynie dostarczaniu im usług w oparciu o geolokalizację, jak chociażby ułatwienia w korzystaniu z Google Maps i lepsze działanie Google Latitude. Stosując się jednak do nakazów urzędników, firma wprowadzi możliwość blokowania funkcji lokalizacyjnych. Pytanie tylko, czy firma będzie również informować o takiej możliwości. Bez odpowiedniego nagłośnienia sprawy spora część użytkowników może po prostu o niej nie wiedzieć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)