Google usunęło z wyszukiwarki „Pokaż obraz”. Jak teraz szukać zdjęć i grafik?

Strona głównaGoogle usunęło z wyszukiwarki „Pokaż obraz”. Jak teraz szukać zdjęć i grafik?
16.02.2018 13:24
Google usunęło z wyszukiwarki „Pokaż obraz”. Jak teraz szukać zdjęć i grafik?
bDUjaQVy

Google zepsuło swoją wyszukiwarkę obrazków, czyniąc jądaleko mniej użyteczną dla użytkowników. Nagle usunięto zinterfejsu wyników wyszukiwania przycisk pozwalający zobaczyćobrazek w pełnych rozmiarach, poza kontekstem strony internetowej.Niezadowoleni mogą podziękować serwisowi Getty Images. Chwalisię on „partnerstwem z Google”, pozwalającym operatorowiwyszukiwarki na używanie pochodzących stamtąd treści w swoichproduktach i usługach, dzięki odpowiedniemu przypisaniuautorstwa. Zobaczmy, czy można coś z tym zrobić.

bDUjaQUR

Z oficjalnych wypowiedzi menedżerów Google’a nie wynika nicpoza zachwytem z takiego obrotu sprawy – ani słowem nie wspominająo tym, że całe to „partnerstwo” to wynik pozwów, jakie GettyImages złożyło do regulatorów rynku. Serwis skarżył się, żewyszukiwarka zdjęć Google pozwalała na bezpośredni dostęp dozdjęć wysokiej rozdzielczości z pominięciem stron wydawców.Można więc było znaleźć sobie odpowiedni obrazek, nigdy nawetnie odwiedzając strony na której się pojawił.

Tak było jeszcze do niedawna w wyszukiwarce obrazków Google'a
Tak było jeszcze do niedawna w wyszukiwarce obrazków Google'a

Choć żadna ze stron publicznie się do tego nie przyznała, tojednak z informacji jakie Getty Images rozesłało do swoichpartnerów wynika, że pozwy zostały wycofane, ponieważ Googlenatychmiast uznało zasadność zastrzeżeń i zgodziło sięwprowadzić zmiany, na których skorzystają właściciele obrazówi zdjęć na całym świecie.

A tak jest obecnie: Google nie chce, byśmy mogli bezpośrednio zobaczyć obrazki
A tak jest obecnie: Google nie chce, byśmy mogli bezpośrednio zobaczyć obrazki

Zmiany te polegają na usunięciuprzycisku Pokaż obraz, a także funkcji wyszukiwaniaza pomocą obrazu zamiast tekstu. To ostatnie wciąż jednak jestdostępne z panelu wyszukiwania images.google.com.

bDUjaQUT

Jak szukać obrazków w Sieci?

Nie należy wpadać w panikę, wciąż będzie można szukaćobrazków przez Google, po prostu stało się to mniej wygodne. Oto,co możecie zrobić:

Wyświetlanie w nowej karcie

Praktycznie wszystkie przeglądarki, w tym Chrome, wciąż majądo dyspozycji menu kontekstowe. Wystarczy najechać na znaleziony wgalerii wyników obrazek wskaźnikiem myszy, a potem z wywołanegoprawoklikiem menu wybrać opcję Otwórz grafikę w nowej karcie.

350210307580913097

Szukanie obrazkiem przez rozszerzenie

Rozszerzenie Search by Image przywraca utraconą funkcjęwyszukiwania obrazkiem i jest dostępne dla Chromeoraz Firefoksa.Po jego zainstalowaniu wystarczy najechać na znaleziony w galeriiwyników obrazek wskaźnikiem myszy, a potem z wywołanegoprawoklikiem menu wybrać opcję Search Google with this image.

350210307581044169

Skorzystanie z innych wyszukiwarek

Może trudno w to uwierzyć, ale wyszukiwanie nie musi kończyćsię na Google! Istnieją inne wyszukiwarki, które nie robiąproblemów, jakie robi dziś Google:

bDUjaQUZ
  • DuckDuckGo(https://duckduckgo.com/) to świetnawyszukiwarka dla ludzi szanujących swoją prywatność, któraobecnie oferuje też wygodne wyszukiwanie grafiki. Przeglądającobrazki mamy w niej do dyspozycji tylko jeden przycisk – ale za toten najbardziej potrzebny, Zobacz plik.img=duckduckgo1
  • Startpage(https://www.startpage.com/) to kolejnabardzo dobra wyszukiwarka, karmiąca się wynikami Google’a aledbająca o prywatność. Także Startpage oferuje przyciskpozwalający obejrzeć obrazek (i to anonimowo) – wystarczy kliknąćlink Wyświetl obraz.img=startpage1
  • Yahoo Images(https://images.search.yahoo.com/) nie mażadnego problemu z wyświetlaniem zdjęć, oferując przycisk ViewImage. img=yahoo1
  • Bing(http://www.bing.com/) nie oferuje przycisków,ale jego wyszukiwarka obrazków oferuje wygodne przeglądanie,wystarczy też lewoklik myszy, by obrazek został otworzony w nowejkarcie.img=bing1

A Google? No cóż, im mniej czasu spędzicie z Google, tym mniejGoogle będzie o Was wiedziało. Udanych wyszukiwań!

Udostępnij:
bDUjaQVP