Google wprowadza obsługę WebM do Chrome

Google wprowadza obsługę WebM do Chrome

04.06.2010 13:32

Firma Google rozpoczęła wprowadzanie formatu WebM do przeglądarki Chrome. To początek zmian mających na celu ułatwienie odtwarzania materiałów multimedialnych w Internecie.

Format WebM został zaprezentowany przez firmę Google podczas tegorocznej konferencji I/O. Miała ona miejsce w drugiej połowie maja. Standard zawiera m.in. kodek wideo VP8, który oferuje znacznie lepszą jakość od kodeka Theora i jest porównywalny z innym rozwiązaniem - H.264. WebM będzie umożliwiać odtwarzanie wideo wysokiej jakości na użytek HTML5. Format rozwijany jest na zasadzie wolnej licencji, co oznacza, że deweloperzy mogą bez przeszkód wprowadzać go do swoich aplikacji. Już teraz standard wspierają takie firmy jak Nvidia, Skype, Qualcomm, Opera Software czy fundacja Mozilla. Również w serwisie YouTube wprowadzono możliwość oglądania wideo w standardzie WebM beta.

Na blogu Google Chrome Releases znalazły się informacji o udostępnieniu WebM i VP8 w Chrome dla deweloperów. Być może niedługo format zostanie wprowadzony do wersji beta przeglądarki firmy Google. Wówczas będą mogli przetestować go również zwykli użytkownicy. Jednak wprowadzenie WebM do Sieci zajmie z pewnością jeszcze sporo czasu. Format jest obecnie w wersji rozwojowej, zaś nad uznaniem VP8 jako domyślnego kodeka dla HTML5 walczy Mozilla. Pracownicy fundacji zabiegają o głosy członków konsorcjum W3C, aby opowiedzieli się za ich propozycją.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)